Women Airforce Service Pilots–WASP – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Women Airforce Service Pilots – WASP

 

Během 2. světové války musely nejen americké ženy zastávat mnoho do té doby mužských povolání a úkolů. Pracovaly ve zbrojovkách, loděnicích, ale i v leteckém průmyslu. Vzniklo však také několik speciálních polovojenských složek. Jednou z nich byla i Women Airforce Service Pilots ( WASP ), v rámci které plnily ženy nebojové mise ve vojenských letounech, když například přelétávaly nově vyrobené, či opravené stroje k bojovým jednotkám, tahaly vzdušné terče nebo přepravovaly všemožný náklad. Podobné úkoly tak nemuseli vykonávat muži, kteří mohli být nasazeni na frontách.

( Vosy přepravovaly i takové kolosy, jako byly Létající pevnosti B - 17 )

Tyto ženy ale sloužily jako civilní osoby, tudíž v případě smrti neměly nárok na pohřeb s americkou vlajkou na rakvi a další vojenské pocty. Když pak americká armáda v roce 1944 nadále nepotřebovala jejich služby, musely se vosy ( WASP znamená anglicky vosa ) dostat domů na vlastní náklady, bez jakýchkoli výhod, poct a také bez statusu veterána. Ten jim byl přiznán až po více než 30 letech, v roce 1977. Nedávno se konečně dočkaly dalšího z dosud upíraných práv. Americký prezident Barack Obama totiž podepsal zákon, podle nějž mohou být bývalé příslušnice WASP pohřbívány na Arlingtonském národním hřbitově, tedy na místě vyhrazeném pro americké prezidenty, vojáky a další oceněné osoby.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt