Sung Mej-ling (1898-2003) – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Sung Mej – ling 5. 3. 1898 – 23. 10. 2003

Sung Mej-ling.jpg

Sung Mej – ling, určitě známější jako paní Čankajšková se narodila v roce 1898 v Šanghaji. Tato vzdělaná žena byla vychovávána v západním stylu. Ve Spojených státech vystudovala anglickou literaturu a filozofii. Během   2. světové války se velmi angažovala v Mezinárodním červeném kříži. Svému manželovi generalissimovi Čankajškovi přibližovala Západ a spolu s generálmajorem Chennaultem založila v Číně uprostřed 30. let první leteckou školu. Během války neustále udržovala v chodu příliv žádostí o válečný materiál a na návrh Wendella Willkieho navštívila v roce 1943 Spojené státy, kde propagovala příspěvek Číny ve 2. světové válce.

Se svým manželem se rovněž zúčastnila konference v egyptské Káhiře, kde na všechny zúčastněné silně zapůsobila, i když v některých případech velmi negativně. Britský generál Brooke o ní jednou řekl, že je podivné povahy, ve které zřejmě převládá sex a politika, přičemž obojího využívá pro dosažení svých cílů. Po skončení  2. světové války, vypukla v Číně válka občanská, ve které nakonec triumf slavili Komunisté. Sung Mej – ling nadlouho opustila Čínu a naposledy se ve své rodné vlasti objevila v roce 1995. Paní Čankajšková zemřela v roce 2003 v americkém New Yorku.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt