Leni Riefenstahlová (1902-2003) – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Leni Riefenstahlová 22. 8. 1902 – 8. 9. 2003

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová se narodila roku 1902 v Berlíně. Dodnes není tak zcela jasné, jak mohla žena v Hitlerově mužském totalitním státě udělat takovou kariéru. Ve 20. letech objevili herečku a tanečnici Riefenstahlovou pro film a o něco později i pro režii. První film – Modré světlo, natočila v roce 1932. Za objednávku zachytit na filmový pás oba první celoříšské sjezdy strany po uchopení moci vděčila pravděpodobně Hitlerově zálibě v překvapivých tazích. Svými filmy ze sjezdů ( Vítězství víry, 1933 a především Triumf vůle, 1934 ) vytvořila Riefenstahlová tak přesvědčivé propagandistické snímky, že byla pověřena rovněž úkolem pořídit filmovou dokumentaci olympijských her roku 1936.

Svého poslání se zhostila ve dvou dílech Přehlídka národů a Oslava krásy. Obdržela za ně i mezinárodní ceny, dokonce v roce 1948 od Mezinárodního olympijského výboru  ( IOC ). V důsledku toho, že byla obviňována ze spolčení s nacistickou vládou zvůle a že pro svůj film Nížina využívala jako komparsů Romů z koncentračního tábora, režie po válce zanechala a zaměřila se na fotografování. Vydávala velmi úspěšné fotografické publikace, například Núbijci 1973. Ve dvoudílném televizním portrétu, vysílaném v roce 1994, nedávala najevo příliš velké pochopení pro kritiku svého jednání za éry Třetí říše. Obhájit se snažila i ve svých memoárech, vydaných roku 1987. Leni Riefenstahlová zemřela v září 2003 v Pöckingu am See.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt