Anna Franková (1929-1945) – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Anna Franková 12. 6. 1929 – únor 1945

 

 

Anna Franková se narodila v roce 1929 ve Frankfurtu nad Mohanem. Jako čtyřletá musela se svými rodiči, kvůli svému židovskému původu, uprchnout z nacistického Německa. Rodina Frankových se poté usídlila v nizozemském Amsterodamu. Tam ji na jaře 1940 zastihl německý útok a následná okupace. Malá Anna chodila až do roku 1942 na základní školu, pak se však musela se svými příbuznými začít skrývat. I z Nizozemí totiž byly ve stále vetší míře vypravovány židovské transporty mířící kamsi na východ.

Frankovi takto žili spolu s několika dalšími pronásledovanými v krajně stísněném prostoru zadního traktu domu v ulici Prinsengracht 263. A právě zde vznikl slavný Annin deník. Když gestapo 4. srpna 1944 objevilo úkryt Frankových, které následně deportovalo, deník se podařilo zachránit. Všichni členové rodiny, až na otce Ottu Franka, v německých koncentračních táborech zahynuli. Malá Anna zemřela krátce před osvobozením tábora Bergen – Belsen v únoru 1945.

Její otec pak v roce 1956 vydal dceřiny zápisky, které vyšly pod názvem Das Tagebuch der Anne Frank ( Deník Anny Frankové ), ten byl vydán téměř do všech světových jazyků. Zápisky v něm ve své dětské otevřenosti vypovídají o trýzni a strachu štvanců a o jejich marných nadějích víc než všechny milionové položky ze statistik o holocaustu. Někdejší úkryt Anny Frankové a její rodiny v Amsterodamu je dnes pamětním místem.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt