Smith a Wesson M1917 – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Smith a Wesson M1917

Základní technické údaje: Smith a Wesson M1917

Náboj: 45ACP, celková délka: 274 mm, délka hlavně: 140 mm, hmotnost: 1,02 kg, počáteční rychlost střely: 253 m/s, zásobník: na 6 nábojů

Během 1. světové války Velká Británie udělila americkým firmám velké objednávky na výrobu zbraní nejrůznějších typů. Kromě jiných získala zakázku na dodávku vojenských revolverů ráže 11,56 mm firmy Smith a Wesson ze Spriengfieldu ve státě Illinois. Revolvery používaly náboj, který se později stal britským standardním revolverovým nábojem. Britové odebrali velké počty těchto revolverů. Když USA v roce 1917 vstoupily do války, americká armáda zjistila, že ke svému rozšíření bude potřebovat velké množství palných zbraní. K pokrytí jejich požadavků nestačila ani celková výroba pistolí Colt M1911. Armáda proto uzavřela smlouvu o dodávkách zbraní s firmou Smith a Wesson. V souvislosti s tím se firma musela vyrovnat s jedním problémem. Americká armáda požadovala zbraň, používající pistolový náboj 45 ACP.

Prakticky veškerá produkce střeliva pro krátké palné zbraně v roce 1917 byla ráže 45 určené pro pistoli M1911. Náboje tak měly bezokrajovou nábojnici. Použití bezokrajových nábojnic v revolverech, které v drtivé většině používaly okrajové střelivo, znamenalo určité problémy. Našlo se však kompromisní řešení, kdy tři pistolové náboje přidržoval pásek tvaru půlměsíce, který bránil zapadnutí nábojů hluboko do nábojové komory. Po výstřelu se vystřelené nábojnice mohly odstranit obvyklým způsobem i s páskem, který se mohl v případě potřeby opakovaně použít. S tímto řešením byla americká armáda spokojena a revolver se tak dočkal použití ve Francii a i na jiných bojištích.

Revolver ráže 45´´ Smith a Wesson model M1917 s ručním vyhazovačem, jak zněl plný oficiální název zbraně, byla velká robustní zbraň zcela obvyklé koncepce, funkce a konstrukce, s výjimkou použití pásků na tři náboje. Nábojový válec revolveru se vyklápěl na levou stranu rámu, spoušťové ústrojí bylo dvojčinné a s možností střelby v jednočinném režimu. Stejně jako mnohé jiné zbraně tohoto druhu byl M1917 mimořádně robustní. Ještě před jeho přijetím do výzbroje americké armády se o jeho kvalitách mohla přesvědčit armáda britská. Britové se k používání tohoto typu revolveru vrátili opět v roce 1940, kdy velké počty zbraní dostala domobrana a Královské námořnictvo. Firma Colt vyráběla revolver velmi podobný zbrani firmy Smith a Wesson pod názvem Colt New Service M1917, rovněž v ráži 45´´. Obě zbraně se vyrobily v počtu přesahujícím 300 000 kusů. Brazílie si v roce 1938 objednala výrobu dalších 25 000 kusů. Mnohé jednotky vojenské policie americké armády tento typ revolveru používaly ještě v roce 1945.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt