Smith a Wesson 38/200 – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Smith a Wesson 38/200

Základní technické údaje: Revolver 38/200

Náboj: 380 SAA s ogivální plášťovou střelou, celková délka: 257 mm, délka hlavně: 127 mm, hmotnost: 0,880 kg, počáteční rychlost střely: 198 m/s, zásobník: na 6 nábojů

V roce 1940 se britská armáda nacházela ve složité situaci. Měla malý počet vycvičených vojáků a ještě méně zbraní, kterými by je vyzbrojila. Naštěstí Spojené státy, které v té době ještě nevstoupily do války, Britům pomoc neodmítly. Americké závody vyráběly zbraně pro Brity podle britských požadavků. Britové plánovali značné zvýšení počtů mužů ve zbrani, k čemuž bylo potřeba zajistit odpovídající množství výzbroje, mimo jiné i revolverů. Firma Smith a Wesson projevila ochotu vyrábět revolvery podle britských požadavků a nabídla revolver, označovaný jako model 38/200 nebo No. 2 Cal. 380.

Bez ohledu na označení se jednalo o revolver konstrukce typické pro zbraně Smith a Wesson, v níž se zohlednily také britské specifické požadavky. Výrobní linky Spojeného království nedokázaly naplnit potřeby britské armády a tak zbraně podle společného americko – britského projektu přišly více než vhod. Americké revolvery dostaly všechny složky britských ozbrojených sil a také armády dalších států Britského společenství národů. Revolvery se dodávaly i nejrůznějším evropským hnutím odporu. V letech 1940 – 1946 se vyrobilo přes 890 000 těchto mimořádně trvanlivých zbraní. Mnohé z nich slouží ještě dnes. Ve výzbroji britských jednotek byly revolvery zcela nahrazeny pistolemi Browning HP až v 60. letech. Revolver 38/200 měl uzavřený rám. Používal náboj se střelou o hmotnosti 200 grainů ( 12,96 g ).

Nábojový válec s dvojnásobným uzamčením, obvyklým u revolverů Smith a Wesson, se vyklápěl na levou stranu rámu. Po vyklopení válce se vystřelené nábojnice odstranily z nábojových komor najednou stiskem odpruženého vytahovače uloženého v ose nábojového válce. Revolver měl dvoučinné spoušťové ústrojí s možností střelby i v jednočinném režimu. Povrchová úprava zbraní byla průměrné kvality, tradiční dokonalost výrobků americké firmy byla v době války obětována nutností výroby co největších počtů zbraní. Úroveň zpracování nicméně zůstala stále velmi dobrá, k výrobě se používaly kvalitní suroviny. Revolver se obvykle nosil v koženém nebo konopném pouzdru, které chránilo bicí kohout. Tím se zabránilo problémům, které postihly britské revolvery Enfield. Typickým britským prvkem byla závěsná šňůra, která v boji na blízkou vzdálenost bránila nepříteli zmocnit se zbraně. Revolver fungoval vždy velmi spolehlivě, bez ohledu na necitlivé zacházení, kterému byl často vystaven.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt