MP 3008 – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

MP 3008

Základní technické údaje: MP 3008

Ráže: 9 mm Luger, délka: 760 mm, délka hlavně: 196 mm, hmotnost: 3 kg, úsťová rychlost střely: 365 m/s, kadence: 450 ran/min, nabíjení: zásobník na 32 nábojů

Výroba tohoto velmi prostého samopalu, označovaného jako MP 3008, představovala v roce 1945 v německé tradici vývoje automatických zbraní pro boj na krátké vzdálenosti opravdové dno.

V případě této zbraně není po někdejší německé preciznosti ani památky. Aby konstruktéři vytvořili extrémně laciný a velmi snadno ovladatelný samopal, přejali konstrukci britského samopalu Sten. Změnou byla pozice zásobníku který se u MP 3008 zasouval zdola ( u Stenu zleva ). Stejně jako všechny předchozí německé samopaly, také MP 3008 využíval k činnosti závěru energii zpětného rázu.

Protože byla zbraň snadná na ovládání, rozebírání i čištění, měla být distribuována zejména příslušníkům Volkssturmu. Hlavní výhoda samopalu spočívala v opravdové nenáročnosti výroby, což bylo pro rozpadající se Německo obzvláště důležité. V Německu se v té době nedostávalo prakticky žádných surovin a výrobci museli improvizovat. Samopal MP 3008 mělo vyrábět celkem 14 německých firem, přičemž každá z nich měla dodat rovných 10 000 kusů. Zbraně se výrobce od výrobce mírně lišily, některé měly dokonce dřevěnou pažbu, většina jich však byla vybavena pouze drátěnou pažbou. Nakonec se podařilo do konce války zkompletovat zhruba jen 10 000 samopalů, z nichž většina ani nebyla použita v boji.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt