Danuvia 39M a 43M – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Danuvia 39M a 43M

 

Základní technické údaje: Danuvia 43M

Ráže: 7,92 mm, celková délka: 1 110 mm, délka hlavně: 605 mm, hmotnost: 3,91 kg, úsťová rychlost střely: 455 m/s, kadence: 750 nábojů/min, nabíjení: zásobník na 40 nábojů

Maďarské jednotky používaly dvojici netypických samopalů konstruktéra Pála Királyho. Rozměry, robustností a v případě typu 39M ( na obrázku ) i dřevěnou pažbou připomínaly spíše karabinu ( podobnou výkonem americké M1 ), čemuž odpovídala též používaná munice. Ačkoli se Király inspiroval italským samopalem Beretta Modello 38 střílející náboji 9x19 mm, pro vlastní zbraň byla zvolena výkonnější munice 9x25 mm Mauser.

Perličkou samopalu byla konstrukce zásobníku, který při přepravě zbraně sloužil jako pojistný prvek. Po sklopení směrem dopředu do drážky v předpažbí. Rozměry a váha, které byly u verze 39M poměrně značné, vedly šéfkonstruktéra k pokusům o odlehčení konstrukce.

Tak vznikl samopal Danuvia 43M se zkrácenou hlavní a sklopnou pažbou. Zajímavé řešení představovala pojistka, která sloužila zároveň jako přepínač střelby mezi poloautomatickým a automatickým režimem. Oba typy zbraně se u maďarské armády i policejních útvarů těšily velké oblibě pro svou spolehlivost a účinnost. Nicméně použití v roli doplňkových zbraní posádek tanků a obrněných vozidel se ukázalo jako problematické, vzhledem k jejich rozměrům. Celkem bylo vyrobeno okolo 230 000 kusů obou typů samopalu Danuvia.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt