Automatická pistole Nambu Taišó 14 ráže 8 mm – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Automatická pistole Nambu Taišó 14 ráže 8 mm

Základní technické údaje: Nambu Taišó 14

Ráže: 8 mm, hmotnost s plným zásobníkem: 0,96 kg, účinný dostřel: 50 m, úsťová rychlost: 290 m/s, typ náboje: 8 x 21,5

Tuto zbraň zkonstruoval major, pozdější generál Nambu ve 14. roce panování císaře Taišó, což jí dalo označení. Byla to standardní pistole japonské Císařské armády v letech 1941 – 1945 a dostávali ji přednostně japonští důstojníci. Odhaduje se, že do ukončení výroby, bylo zhotoveno celkem 320 000 exemplářů.

Japonská automatická pistole Nambu Taišó 14.jpg

Nambu Taišó 14 se poněkud podobala německé pistoli P 08, ale měla podstatně jednodušší konstrukci a nikdy nedosáhla spolehlivosti, ani kvality zpracování svého německého vzoru. Navíc byly japonské náboje ráže 8 mm odvozeny od německé munice Parabellum a pistole měla tu špatnou vlastnost, že samovolně spouštěla, pokud ji někdo drsněji uchopil. Vyráběla se i v provedení ráže 7 mm. Tuto variantu, původně určenou pro civilní potřebu, dostávali všichni japonští piloti. Po porážce Japonska a jeho následném odzbrojení v roce 1945 si pistole Nambu Taišó 14 společně s navracejícími se vojáky našly cestu do Spojených států Amerických jako suvenýry nebo trofeje, i když to bylo proti všem předpisům.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt