94 Shiki Kenju – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

94 Shiki Kenju

Základní technické údaje: Pistole typu 94

Náboj: 8 mm Taisho 14, celková délka: 183 mm, délka hlavně: 96 mm, hmotnost: 0,688 kg, počáteční rychlost střely: 305 m/s, zásobník: na 6 nábojů

Ve 30. letech měly japonské ozbrojené síly ve výzbroji zdařilou samonabíjecí pistoli, v západním světě známou pod označením Nambu, 8 mm pistole typ 14. V důsledku rozsáhlých bojových akcí Japonců v Číně v polovině 30. let se nedařilo uspokojit prudce vzrůstající poptávku japonské armády po dalších pistolích. Řešením se zdálo přijetí do výzbroje původně komerční pistole ráže 8 mm vyráběné od roku 1934. Prodej této pistole na civilním trhu nebyl příliš úspěšný, neboť měla velmi nehezký a podivný vzhled. Ozbrojené síly tak mohly zakoupit existující zásoby těchto pistolí a objednat jejich další výrobu. Pistole se zpočátku dodávaly posádkám tanků a letadel. Do roku 1945 kdy výroba skončila, se vyrobilo 70 000 kusů a jejich používání se rozšířilo i k jiným druhům vojsk.

pistole typ 94 Shiki kenju.JPG

Podle svědectví byla tato pistole, známá jako 94 Shiki Kenju, nebo pistole model 94, jednou z nejhorších služebních pistolí, které se kdy vyráběly. Základní konstrukce zbraně měla několik závažných nedostatků, celkový výzor zbraně byl značně nepřitažlivý, pistole se špatně ovládala. K tomu všemu nebyla její funkce příliš bezpečná. Příčinou byly součásti spoušťového mechanismu, částečně vystupující z levé strany zbraně. Při jejich neúmyslném stisknutí mohlo dojít k vystřelení náboje v nábojové komoře.

Dalším problematickým prvkem byl přerušovač, který měl zajistit, že při každém stisknutí spouště dojde pouze k jednomu výstřelu. Jeho konstrukce byla chybná a k výstřelu mohlo dojít ještě před úplným uzavřením závěru. Ve spojení se špatnými výrobními materiály tak vznikla zbraň vysoce nebezpečná pro své uživatele. Japonští vojáci, kteří museli pistoli používat, se na ní nemohli plně spolehnout. Pistole trpěli také nízkou kvalitou překotné výroby. Jednotky používaly pistole proto, že japonský průmysl tehdy nemohl přijít s ničím lepším. Zachovaly se exempláře s markantními stopami obráběcích strojů na svém povrchu a stupeň opotřebení vnitřního mechanismu dokládal, že pistole typu 94 nemohla být dlouhodobě používána ke střelbě. Snad se mohla uplatnit jako sběratelský exemplář.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt