Steyr model 1911/12 – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Steyr model 1911/12

Základní technické údaje: Steyr model 1911/12

Náboj: 9 mm Steyr, 9 mm Parabellum, celková délka: 216 mm, délka hlavně: 128 mm, hmotnost: 1,020 kg, počáteční rychlost střely: 370 m/s, zásobník: nábojová schránka na 8 nábojů

Pistole Steyr model 1911 byla vyvinuta pro vojenské účely již před 1. světovou válkou. Rakouská armáda o ni zprvu nejevila zájem. Po vypuknutí 1. světové války však potřebovala doplnit zásoby výzbroje a tak se pro účely armády pistole pod označením M12 začala vyrábět ve velkých počtech. Pro potřeby rakouské armády zbrojovka dodala kolem 250 000 kusů pistolí. Další zbraně si v letech 1. světové války objednala německá armáda.

41023785.jpg

Po skončení1. světové války rakouské armádě zůstalo velké množství pistolí ve skladech. Po anšlusu Rakouska v roce 1938 se jich zmocnili Němci. U zbraní, které použili pro vyzbrojení vlastních jednotek, vyměnili původní hlavně na náboj 9 mm Steyr za hlavně na náboj 9 mm Parabellum. Takto upravené pistole nesly označení Steyr – Pistole M/12 umg. ( umgebaut – přestavěná ) a sloužily jako výzbroj německé pořádkové policie na východních okupovaných územích. Pistole Steyr model 1911/12 fungovala na principu krátkého zákluzu hlavně. Uzamčení závěru zajišťovala hlaveň otočná kolem své podélné osy. V uzamčeném stavu byly šikmé uzamykací ozuby na hlavni zasunuty do příslušných vybrání vypracovaných ve vnitřní straně závěru.

Zbraň neměla samostatný zásobník, místo něj byla v rukojeti pevná nábojová schránka. Při nabíjení se závěr pistole stáhl do zadní polohy a do zvláštního výřezu na horní straně závěru se zasunul pásek s náboji. Stlačením horního náboje se obsah pásku zasunul do nábojové schránky. Pistole Steyr model 1911/12 prosluly jako kvalitní a spolehlivé zbraně. V období před 2. světovou válkou se staly součástí výzbroje ozbrojených sil v Rumunsku, Polsku, Chile a Německu. Pistole používala výkonný náboj Steyr, který se svým výkonem blížil náboji 9 mm Parabellum, byl však podstatně delší. Pistole Steyr v ráži 9 mm Parabellum ( Luger ) zůstaly kvalitními zbraněmi, které sloužily ještě dlouho po skončení 2. světové války.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt