Beretta model 1934 – Druhá světová válka – druhasvetova.com

Beretta model 1934

Základní technické údaje: Beretta modello 1934

Náboj: 9 mm Browning kurz, celková délka: 152 mm, délka hlavně: 90 mm, hmotnost: 0,568 kg, počáteční rychlost střely: 290 m/s, zásobník: na 7 nábojů

Malá pistole Beretta model 1934 je pro své zvláštní kouzlo jednou z nejvyhledávanějších zbraní mezi sběrateli. Pistole byla přijata jako standardní služební zbraň italské armády v roce 1934. Představovala jeden z modelů řady samonabíjecích pistolí, které firma vyráběla od roku 1915. V roce 1915 firma představila několik nových pistolových konstrukcí, které usilovaly o přízeň rozšiřované italské armády. Pistole Beretta model 1915 se v armádě rovněž široce používala, ačkoliv nikdy nebyla oficiálně přijata jako standardní služební zbraň.

Beretta_Model_1934_Pistol.jpg

Měla ráži 7,65 mm, vzniklo i malé množství pistolí v ráži 9 mm Browning kurz. Větší náboj se použil také v pozdější pistoli model 1934. Po roce 1919 se objevily ještě další typy pistolí Beretta, které však představovaly jen varianty původní konstrukce z roku 1915. V době vzniku modelu 1934 se ustálil výzor pistolí Beretta, typický pro zbraně této značky až do dnešních dnů. Hranaté tvary a rozšíření výhozného okénka po celé délce závěru nad hlavní, až k můstku s muškou v přední části závěru. Vratná pružina byla uložena pod hlavní. V krátké rukojeti byl zasunut zásobník, který pojal pouze sedm nábojů. Držení krátké rukojeti zlepšovala charakteristická ostruha na přední straně zásobníku, převzatá ze starších pistolí Beretta.

Pistole měla konvenční dynamický závěr bez jakýchkoli vylepšení. Po vystřelení posledního náboje zůstal závěr otevřený, po vyjmutí zásobníku se však závěr zavřel. Model 1934 měl vnější bicí kohout, který se dal natáhnout ať již vědomě, nebo nevědomě i u zajištěné pistole, což nebylo šťastné řešení u jinak zdařilé pistole. Beretta model 1934 se vyráběla vždy ve vynikající kvalitě zpracování a s výbornou povrchovou úpravou. Typ se stal vyhledávaným válečným suvenýrem. Téměř celou produkci odebrala italská armáda. Pistoli v ráži 7,65 mm Browning používaly italské vzdušné síly a námořnictvo. Provedení pistole v obou rážích byla zcela identická. Němci označili pistole, které převzali do své výzbroje jako Pistole P 67( i ). Pistole model 1934 byla po technické stránce vynikající, používala však slabý náboj. Přesto je jednou z nejznámějších pistolí 2. světové války.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt