Obrněné automobily Jeep – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Obrněný Jeep

 

Základní technické údaje: Obrněný Jeep

 

Posádka: 2 - 3, rozměry: délka 3,36 m , šířka 1,57 m, výška 1,80 m, pohonná jednotka: zážehový vodou chlazený řadový 4válec Willys, výzbroj: kulomet ráže 12,7 mm

Vojenský Jeep nepochybně patří mezi nejznámější automobily všech dob a dostal se do nepříliš početné skupiny věcí, jejichž původní oficiální jméno zlidovělo jako všeobecné označení pro všechny podobné výrobky. Historie slavného vozidla byla popsána již mnohokrát, a tak jen stručně shrňme, že Jeep je potomkem vozidla, jež v roce 1940 navrhla firma American Bantam Car a na jehož bázi poté značka Willys – Overland vyvinula typ Wyllis MA, ze kterého pak vzešla definitivní verze MB. Sériovou výrobu zajišťovala rovněž automobilka Ford pod označením Ford GPW. Do konce 2. světové války bylo vyrobeno více než 640 000 Jeepů. Posléze se objevily jiné typy automobilů, vyráběné v mnohem větších počtech, ale Jeep je vozem, který vznikl v asi nejvíce variantách a sloužil pro nejvíce účelů. Jednou z nich byla verze obrněná, která se objevila ve výzbroji výsadkových vojsk americké armády.

Každá americká výsadková divize tabulkově disponovala celkově 370 automobily, z nichž 283 bylo Jeepů. Pokusy vyrobit lehké výsadkové tanky či jiné obrněnce vesměs nedopadly dobře, a proto se muselo sáhnout k improvizaci, neboť výsadkáři obrněná vozidla nutně potřebovali. Tak se zrodily provizorně obrněné modifikace Jeepu, u nichž jedna pancéřová deska chránila zepředu motor, zatímco z několika dalších plátů vznikla jakási nástavba, jež nahrazovala čelní sklo a poskytovala ochranu posádce ze stran.

Před místem řidiče se v pancéřovaném plechu nacházel průzor. U místa spolujezdce vznikl výřez, ve kterém byl instalován těžký kulomet M2 ráže 12,7 mm. Přestože šlo formálně o improvizaci, fotografie řady identických vozidel dokládají, že se tyto modifikace, užívané zejména pro průzkum, stavěly v polních dílnách amerických výsadkářů jako standardizované. Některá vozidla byla vyzbrojena speciální lafetou se dvěma bazukami ráže 60 mm. Přesný počet zkompletovaných obrněných Jeepů dodnes není znám.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt