Cushman Model 53 – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Cushman Model 53

 

Základní technické údaje: Skútr Cushman 53

 

Posádka: 1, hmotnost: 115 kg, rozměry: délka, šířka , výška , pohonná jednotka: 1válcový motor Cushman 16M71 o výkonu 4,5 k ( 3,3 kW ), výkony: max. rychlost na silnici 64 km/h, dojezd 160 km, stoupání: 25°, brodění: 30 cm

Nejznámějším produktem firmy Cushman z amerického státu Gorgia je skútr Cushman Model 53, známý také jako Cushman Airborne. Od počátku byl vyvíjen a konstruován především pro potřeby výsadkových vojsk. Americká armáda sestavila v dubnu 1943 specifikace a svoje prototypy následně předvedly dvě americké firmy, z nichž si velení v únoru 1944 vybralo právě společnost Cushman Motor Works.

Sériová výroba se rozeběhla nedlouho poté. Americká armáda obdržela celkem 4 734 exemplářů, které následně sloužily zejména pro spojovací účely a dopravu menších nákladů. K tomu byl standardně používán tažený dvoukolový vozík M3A4, který zvládl zátěž až 180 kg. Běžně se na něm přepravovaly např. kulomety ráže 7,62 i 12,7 mm, případně také minomet ráže 81 mm.

Samotný skútr Cushman vážil 115 kg. O pohon se staral čtyřtaktní jednoválcový motor Cushman 16M71, který dodával výkon kolem 4,5 koní. Maximální rychlost jízdy po rovném pevném povrchu činila zhruba 64 km/h. Zásoba pohonných hmot dostačovala na silnici na ujetí 160 km. Vzhledem ke své nízké hmotnosti se dal snadno shazovat na padáku, který byl na dvou bodech přichycen přímo k rámu. Za nízkou hmotnost ale musel skútr zaplatit absencí řady součástek, např. osvětlení a odpružení, což znamenalo, že jízda na něm nebyla zrovna nejpohodlnější. To se poněkud zlepšilo až u poválečné verze, kterou firma Cushman dodávala na civilní trh pod označením Model 53A Airborne Civilian.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt