Americký obrněný automobil M1 – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Americký obrněný automobil M1

Základní technické údaje: Armoured Car M1

Posádka: 4, pohonná jednotka: 8válec o výkonu 133 k, výkony: max. rychlost na silnici 88 km/h, dojezd na silici 400 km, pancéřování: 19 mm, výzbroj: kulomet ráže 12,7 mm + dva kulomety ráže 7,62 mm

Prototyp tohoto vozidla pod označením T4, představoval zkušební vzorek pro první americký sériový obrněný automobil meziválečného období.

Jeho základem byl třínápravový podvozek koncepce 6x4, na němž byl postaven plně uzavřený trup z rovných ocelových plátů, silných až 19 mm. Pohonnou jednotkou byl benzinový vidlicový 8válec o výkonu 133 koní, který vozidlu uděloval na silnici rychlost až 88 km/h.

Na stropním pancíři se nacházela nízká věž kruhového půdorysu, v níž byla soustředěná veškerá výzbroj, která sestávala z kulometu ráže 12,7 mm a dvou kulometů ráže 7,62 mm.

První dva stroje postavila firma James Cunningham and Son and Company v roce 1931. Po továrních testech byla obě vozidla odeslána na armádní polygon v Aberdeenu. Zde absolvovala vojenské zkoušky a velení amerických pozemních sil objednalo sériovou výrobu. Ta však probíhala pozvolným tempem a do roku 1938 tak vzniklo pouze 20 obrněných automobilů s označením M1. Vozidla, jež měla čtyřčlennou posádku, byla zařazena do stavu 1. jízdní divize ve Fort Knoxu. V průběhu 2. světové války dosloužily při výcviku.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt