Těžký pásový traktor Stalinec 65SG – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Těžký pásový traktor Stalinec 65SG

Základní technické údaje: Stalinec 65SG

Hmotnost: 11 200 kg, rozměry: délka 4,086 m, šířka 2,416 m, výška 2,803 m, pohonná jednotka: 4válcový vodou chlazený vznětový motor Stalinec 17 o výkonu 75 HP ( 55,2 kW ), výkony: rychlost 7 km/h, dojezd na silnici 300 km, brodivost 0,8 m, užitečný náklad: 4 000 kg

Stalinec 65SG.jpg

Stalinec bylo v Sovětském svazu ve 30. letech 20. století hrdé označení pro celou řadu užitkových zemědělských vozidel. Kromě využití v mírových podmínkách se však různých typů využívalo jako tahačů děl a tím byl i Stalinec 65SG. Vzhledem ke špatným podmínkám na komunikacích se spoustou bláta nebo s vysokými vrstvami sněhu byl pásový traktor jediným dopravním prostředkem, který mohl zajistit alespoň nějakou mobilitu.

Tyto trpké zkušenosti zjistily za nedlouho i německé jednotky, neboť jejich vozidla v ruském blátě a sněhu zapadala. Ukořistěné těžké pásové tahače se proto Wehrmachtu velmi hodily. Ačkoliv budily přímo primitivní dojem, byly pro tvrdé klimatické podmínky perfektně vybaveny. Široké housenkové pásy a robustní motory zajistily pomalý, leč stálý pohyb i nejhlubším blátem a sněhem. Díky zařízení pro předehřívání naskočily tyto tahače i v nejmrazivější zimě.

Zejména jako tahače dělostřelecké výzbroje nebo na vytažení uvázlých vozidel byly pásové tahače na obou stranách fronty nenahraditelné. Plně pásový tahač Raupenschlepper Ost německého Wehrmachtu byl vyvinut podle vzoru těchto ruských pásových tahačů. Vozidel typu Stalinec 65 a 65SG bylo v letech 1937 – 1941 vyrobeno 37 626 kusů. Různorodost variant byla veliká. Podle toho, z jakého závodu tahače pocházely, se lišily vzájemně i v některých konstrukčních detailech.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt