Plně pásový tahač Raupenschlepper Ost RSO/01 – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Plně pásový tahač Raupenschlepper Ost RSO/01

Základní technické údaje: Raupenschlepper Ost RSO/01

Hmotnost: 3 500 kg, rozměry: délka 4,425 m, šířka 1,990 m, výška  2,530 m, pohonná jednotka: motor Steyer V – 8 chlazený vzduchem o výkonu 70 HP ( 51,5 kW ), dojezd: 300 km na silnici a 150 km v terénu, rychlost: max. 17 km/h, brodivost: 0,85 m, užitečný náklad: 1 700 kg, výzbroj: varianty s protitankovým kanonem s ráží 75 mm nebo houfnice ráže 75 mm

Protože jednotky Wehrmachtu často zůstávaly viset v blátě a mrazu ruské fronty a polopásové tahače byly výrobně i na údržbu příliš nákladné, vyvstala potřeba vyvinout jednoduše vyrobitelný, plně pásový tahač, který by byl i v nejnepříznivějších podmínkách pojízdný a provozuschopný. Tím se stal těžký plně pásový tahač Raupenschlepper Ost, zkráceně RSO. Vzorem pro tuto konstrukci byly ukořistěné pásové vojenské tahače, velmi robustní a spolehlivé. RSO/01 vyráběla od roku 1942 firma Steyer.

S ohledem na vysokou poptávku po těchto typech vozidel přistoupily k výrobě firmy Klöckner – Humboldt – Deutz a Gräf a Stiift a připojila se rovněž Auto – Union. Do konce války bylo vyrobeno téměř 26 000 kusů v této konstrukční řadě. Byla též zkonstruována samohybná lafeta na bázi RSO s protitankovým kanonem Pak 40 ráže 75 mm ( viz obrázek ), tato varianta se však příliš neosvědčila. Pro jednotky horských myslivců ( Gebirgsjäger ) byl vyroben horský pásový tahač Raupenschlepper – Gebirge ( RSG ) vyzbrojený horskou houfnicí Gebirghaubitze 34.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt