Pionierpanzerwagen III (Bergepanzer III) – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Pionierpanzerwagen III ( Bergepanzer III )

Základní technické údaje: Bergepanzer III

Posádka: 2, hmotnost: 20 t, rozměry: délka 5,52 m, šířka 2,97 m, výška 2,4 m, pohonná jednotka: vodou chlazený 12válec Maybach HL 120 TRM o výkonu 221 kW, výkony: max. rychlost na silnici 42 km/h, v terénu 15 km/h, dojezd na silnici 155 km, příkop 2,2 m, brodění 0,8 m, pancéřování: čelní 50 mm, boční a zadní 30 mm, stropní 16 mm, výzbroj: až dva kulomety MG 34

Úspěšné použití vozidel Bergepanther vyvolalo ve Wehrmachtu intenzivnější poptávku po vyprošťovacích obrněncích na tankových podvozcích. Jelikož se ve výzbroji německé armády nacházelo ještě velké množství středních tanků Panzer III, jejichž bojová hodnota od roku 1943 neustále klesala, byly zvoleny k technické adaptaci. Doporučení k této úpravě bylo vydáno v lednu 1944 a Adolf Hitler jej osobně potvrdil 7. dubna, kdy již přestavby několik týdnů probíhaly. K těmto účelům byly vybrány všechny tanky verzí J, L, M a N, které byly staženy z fronty k rozsáhlejším opravám. Z těchto strojů byly odstraňovány věže a na jejich místo montovány dřevěné skříňové nástavby k uložení výstroje.

Podle předpisu mělo být vozidlo vybaveno jeřábem o nosnosti 1 tuny montovaným vlevo za nástavbou, těžší náklady mělo brát do vleku. Vyprošťovací tank Bergepanzer III byl vyzbrojen jedním až dvěma kulomety MG 34 ( na fotografiích se objevuje i minimálně jeden stroj s instalovaným kanonem ráže 20 mm, tato úprava však pravděpodobně vznikla v polních podmínkách ).

Prototyp postavený v březnu 1944 na podvozku čísla 74104 měl dvoukolový přívěs se zvedákem Bergeanker ( Sd.Anh. 40 ). K použití muselo být zvedací zařízení sejmuto z přívěsu, pomocí zámkového mechanismu namontováno na obou stranách vyprošťovacího tanku a během práce bylo kotveno speciálními zuby, či spíše drapáky. Toto zařízení bylo schopno vyprostit vozidla o hmotnosti 10 - 15 tun. Výkon samotného vozidla umožňoval odvlečení samohybného děla Stug III nebo středního tanku Panzer IV. Méně typickým taženým zařízením byl dvoukolový přívěs s mohutným hákem ke strhávání železničních kolejnic.

Po předvedení prototypu v březnu 1944 na polygonu v Kummersdorfu získalo vozidlo pochvalné hodnocení a neprodleně bylo objednáno 240 kusů. Plán se nepodařilo realizovat, protože do března 1945 bylo zkompletováno jen 167 tanků. Proces adaptací byl velmi nerovnoměrný. Podle dokumentace bylo nejvíce vozidel, 43, přestavěno na vyprošťovací v květnu 1944. Poslední 3 kusy byly adaptovány v březnu 1945. Vyprošťovací tanky Bergepanzer III byly přiděleny praporům samohybných děl Stug III a IV, někdy též tankovým praporům vyzbrojených středními tanky Panzer IV.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt