Německé těžké užitkové nákladní automobily – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Německé těžké užitkové nákladní automobily

Základní technické údaje: Faun L900D567

Hmotnost: 9,2 t, rozměry: délka 10,40 m, šířka 2,50 m, výška 2,60 m, pohonná jednotka: vznětový 6válec Deutz F6M517 o výkonu 150k ( 111,8 kW )

Většina německých těžkých nákladních vozidel vycházela z civilních modelů nebo modelů typu S, schváleného v rámci Schellova programu. Obvykle se jednalo o dvounápravová vozidla s poháněnou zadní nápravou a nosností 4 – 6 tun, jako například MAN ML 4500, který vyráběla rakouská společnost ÖAF. Mercedes – Benz L4500A je typickým zástupcem německých vozidel používaných Wehrmachtem. Poháněl jej vznětový 6válec Daimler – Benz OM67/4, automobil byl jedním z důležitých typů dopravních sil německé armády. Na jeho podvozku byla postavena i protiletadlová varianta s kanonem Flak 41 ráže 37 mm.

Objevil se také pokus vytvořit transportér tanků PzKpfw I. Tak vznikl transportér na základě nákladního automobilu Büssing – NAG s nosností 6,5 tuny. Vývoj tohoto prostředku však nedospěl k úspěšnému závěru a přepravu tanků většinou zajišťovaly automobily FAUN L900D567 s uspořádáním podvozku 6x4 a užitečným zatížením 8 800 kg. Německý automobilový průmysl nákladní automobily pro přepravu tanků a polopásových vozidel nevyráběl ve velkých počtech. Tento úkol nakonec převzaly specializované přívěsy.

S obsazením Československa v roce 1939 padla Němcům do rukou rozsáhlá průmyslová základna, která se stala dodavatelem německých ozbrojených sil. V Kopřivnici se vyráběl vynikající nákladní automobil Tatra s pohonem všech šesti kol o nosnosti 6,5 tuny. Vůz se vyznačoval několika technickými zvláštnostmi. Měl páteřový rám s centrální rourou a nezávislé zavěšení kol předních i zadních náprav. Poháněl jej vzduchem chlazený 12válec o výkonu 210 k ( 157 kW ). Těžké užitkové automobily Němcům dodávala i firma Škoda. Nákladní automobil Škoda 6 ST6 s uspořádáním podvozku 6x4 se zpravidla používal v kombinaci s dvounápravovým přívěsem. Škoda také vyráběla jedno z nejzajímavějších vozidel 2. světové války, dělostřelecký tahač Škoda 175 s pohonem všech čtyř kol, který se uplatnil v těžkých podmínkách východní fronty. Vůz měl celoocelová kola. Několik těchto vozů se uplatnilo v severozápadní Evropě.

Konstrukce německých tahačů Hanomag umožňovala tažení dvou naložených přívěsů zároveň. Model SS100 sloužil u armády i Luftwaffe, která jej používala k přepravě palivových nádrží. Byl to čistě komerční typ, prodávaný na civilním trhu. Podobný, ale větší typ s motorem o zdvihovém objemu 13,54 litru vyráběla firma Faun. Vozidlo se dalo upravit pro jízdu po kolejích. Všeobecně však Němci při přepravě nákladů používali především železnici. Na silnicích proto převládaly střední nákladní automobily.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt