Flakpanzer T - 34(r) – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Flakpanzer T - 34(r)


Základní technické údaje: Flakpanzer T - 34(r)

 

Posádka: 5, hmotnost: okolo 30 t, rozměry: délka 6,62 m, šířka 3 m, pohonná jednotka: dieselový motor V - 2 - 34 o výkonu 368 kW, výkony: max. rychlost na silnici asi 50 km/h, dojezd na silnici 460 km, pancéřování: čelní 60 mm, boční 45 mm, věž max. 14,5 mm, výzbroj: čtyři kanony Flak 38 ráže 20 mm + jeden kulomet ráže 7,62 mm

 

Jednou z nejzajímavějších polních úprav kořistní techniky byl ojedinělý protiletadlový tank vycházející z podvozku sovětského středního tanku T - 34 ( model 1943 ), který byl Němci označen jako 2 cm Flakvierling 38 auf Fahrgestell T - 34(r), nebo zkráceně Flakpanzer T - 34(r).

Vozidlo bylo vyzbrojeno čtveřicí protiletadlových kanonů Flak 38 ráže 20 mm, které byly uloženy ve věži, která byla v polních dílnách vyrobena z pancéřových plátů poškozených německých polopásových vozidel, přičemž pancéřování chránilo obsluhu pouze zepředu a ze stran. Horní a zadní část věže zůstávaly zcela odkryté. K obraně obrněnce byl zachován kulomet v přední části korby.

Munice byla převážena v kovových zásobnících v úložném rámu na zadní části podvozku. Toto vozidlo sloužilo v první polovině roku 1944 u štábu 653. armádního praporu těžkých stíhačů tanků, během jeho operačního nasazení na východní frontě. Jeho další osud zůstává nejasný.

Za zmínku stojí, že Flakpanzer T - 34(r) se až nápadně podobal poválečnému čínskému protiletadlovému tanku Typu 63, jehož konstrukce rovněž využívala podvozek středního sovětského tanku T - 34, a který ve výzbroji čínské armády setrval až do 80. let.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt