Dálkově řízená demoliční vozidla Borgward IV a Goliath – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Dálkově řízená demoliční vozidla  Borgward IV a Goliath

Základní technické údaje: Borgward IV Ausf. A

Bojová hmotnost: 3 450 kg, rozměry: délka 3,350 m, šířka 1,800 m, výška 1,250 m, pohonná jednotka:  4válcový řadový motor Borgward o výkonu 49 HP ( 36,1 kW ) chlazený vodou, dojezd: na silnici 120 km, rychlost: na silnici max. 40 km/h, pancéřování: max. 20 mm, výzbroj: 450 kg trhaviny

Wehrmacht měl ve výzbroji dva systémy dálkově řízených demoličních vozidel: Borgward IV a Goliath. Typ Borgward byl původně pásový transportér pro přepravu munice a později byl určen jako dálkově řízený hledač min. Protože tento úkol vozidla sama nemohla splnit a vzhledem k tomu, že byla stále nákladnější, bylo rozhodnuto přezbrojit je na demoliční vozidla. Heereswaffenamt převzal první stroje v dubnu 1942 a do výzbroje byly zařazeny v listopadu 1942.

Vozidlo vezlo 450 kg trhaviny, kterou v okamžiku, kdy dojelo k cíli, odhodilo na dálkový povel rádiem, poté se opět na základě dálkového povelu stáhlo zpět a nálož explodovala. Do června 1943 bylo vyrobeno celkem 613 kusů Ausf. A ( provedení A ), načež následovalo provedení B a C v počtu 565 kusů. Byly podniknuty i pokusy vybavit vozidlo kamerou, aby se dalo řídit na větší vzdálenost, do konce války se je však nepodařilo dokončit. Na začátku roku 1945 bylo několik vozidel Borgward přestavěno na dálkově ovládané stíhače tanků se třemi pancéřovými pěstmi, tyto modifikace byly nasazeny především v bitvě o Berlín.

Goliath byl podstatně menší než Borgward a začal se dodávat jednotkám v dubnu 1942. Tato vozidla byla řízena na dálku kabelem a explodovala v okamžiku dosažení cíle. Jelikož byla poháněna elektromotory napájenými bateriemi, byla nákladná, proto byla vyvinuta jejich nová varianta se zážehovým ( benzinovým ) motorem. Do července 1944 bylo vyrobeno 2 650 kusů s elektromotorem. První Goliathy s novým zážehovým motorem Zündapp byly dodávány od dubna 1943 a bylo vyrobeno celkem 4 594 kusů. Větší model měl nálož 100 kg trhaviny a od listopadu 1944 jich bylo vyrobeno 325. Ale všechny Goliathy byly citlivé a těžko použitelné. Rozsáhlé zásoby, které ke dni 1. března 1945 činily 2 527 Goliathů vybavených elektromotory a 3 797 kusů vybavených zážehovými motory, byly dokladem nízkého bojového nasazení těchto vozidel. Ovšem jak typ Borgward, tak i Goliath svojí koncepcí daleko předběhly svoji dobu, technické možnosti pro jejich uplatnění tehdy však ještě neexistovaly.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt