2 cm Flak 38 selbstfahrlafette auf leSPW U304(f) – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

2 cm Flak 38 selbstfahrlafette auf leSPW U304(f)

Základní technické údaje: 2 cm Flak 38 selbstfahrlafette auf leSPW U304(f)

Posádka: 5 - 6, hmotnost: 2,8 t, rozměry: délka 5 m, šířka 2 m, výška 2 m ( nepočítán pancéřový štít kanonu ), pohonná jednotka: 4válcový benzinový motor Citroën P39 o výkonu 62 k, výkony: max. rychlost 40 km/h, dojezd na silnici až 350 km, pancéřování: 8 mm, výzbroj: protiletadlový kanon Flak 38 ráže 20 mm

 

Během francouzské kampaně na jaře a v létě 1940, padlo do německých rukou větší množství nepancéřovaných francouzských polopásových dělostřeleckých tahačů UNIC - Kégrese P107. Toto vozidlo vyráběla firma UNIC ve spolupráci s Citroënem. Němci po okupaci Francie nařídili pokračování jeho výroby a zařadili jej do služby pod označením Zugkraftwagen P107/304(f).

Protože technické parametry stroje nebyly nejhorší, byl dále v počtu 60 kusů modifikován i na obrněný transportér pěchoty ( leichter Schützenpanzerwagen U304(f) ) a sloužil u Rychlé brigády Západ ( Schnelle Brigade West ).

Pro potřeby protiletadlové obrany existovaly dvě varianty modifikace na samohybné protiletadlové dělo. První úpravou byl malý počet kusů částečně obrněné verze, tzv. Teilgepanzert. Protože kabina bez jakékoliv ochrany nesplňovala požadované nároky, vzniklo záhy 72 vozidel plně obrněné verze ( Gepanzert ), konstrukčně vycházející z lehkého obrněného transportéru U304(f).

Hlavní zbraní obou variant byl protiletadlový kanon Flak 38 ráže 20 mm umístěný uprostřed bojového prostoru, který měl plný odměr 360°. Zásoba munice byla vzhledem ke stísněnému prostoru a nedostatku místa vezena v lehce obrněném přívěsu.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt