C15TA – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

C15TA

Základní technické údaje: C15TA

Posádka: 2, hmotnost: 5,34 t, rozměry: délka 4,75 m, šířka 2,34 m, výška 2,31 m, pohonná jednotka: benzinový 6válec GMC o výkonu 100 k, výkony: max. rychlost 65 km/h, pancéřování: 6 – 14 mm, výzbroj: některá vozidla jeden lehký kulomet

Firma General Motors vyvinula pro potřeby kanadské a britské armády obrněný nákladní automobil, určený pro provoz ve frontové oblasti. Vozidlo mělo posádce i nákladu poskytovat ochranu před palbou ručních zbraní a střepin granátů. Základem konstrukce se stal podvozek terénního nákladního automobilu Chevrolet C15 koncepce 4 x 4, na který byla montována pancéřová kabina s přepravním prostorem. Nejvíce exponované čelní partie byly vyrobeny z plechu silného 14 mm, na méně ohrožených místech použili konstruktéři materiál o tloušťce 6 mm. Pancéřové korby dodávala firma Hamilton Bridge Company.

C15TA poháněl benzinový 6válec GMC o výkonu 100 koní. Posádku vozidla tvořili dva muži, řidič a velitel, na ložné ploše bylo možné přepravovat 8 plně vyzbrojených vojáků. Stroj neměl vlastní výzbroj, pouze osobní zbraně posádky, případně právě převážených mužů. Do některých vozů se ale pro vlastní obranu ukládal lehký kulomet.

Sériová výroba byla zahájena v roce 1943 a pokračovala až do roku 1945. Závod General Motors Canada v Oshawě v provincii Ontario za tu dobu vyrobil 3 961 kusů obrněného nákladního automobilu C15TA. Používaly je především kanadská a britská armáda a to v západní Evropě. Britové je nasadili i v bojích na barmském bojišti a v Malajsii. Stroje se využívaly zejména k přepravě pěchoty, lehčích nákladů, ale i jako pancéřovaná sanitní vozidla. Používaly je rovněž exilové armády spojeneckých států, okupovaných Německem, např. polské útvary a také čs. obrněná brigáda ve Velké Británii.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt