Obrněný transportér Typ 1 Ho-Ki – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Obrněný transportér Typ 1 Ho - Ki

Základní technické údaje: Typ 1 Ho - Ki

Osádka: 1 + 12 členný výsadek, hmotnost: 5,5 t, rozměry: délka 4,80 m, šířka 2,19 m, výška 2,58 m, pohonná jednotka: dieselový 6válec buď o výkonu 90 k, nebo výkonnější o výkonu 130 k, výkony: max. rychlost na silnici 45 km/h, dojezd na silnici 200 km, pancéřování: 4 - 6 mm, výzbroj: žádná, možnost lafetovat dva kulomety

nevington-type-1-ho-ki-armoured-personel-carrier6_orig.jpg

V roce 1941 vznikl v Japonsku prototyp obrněného transportéru jednoduchých tvarů. Na rámu byla v přední části umístěna pohonná jednotka, za ní se nacházela na levé straně hranatá budka řidiče a za ní přepravní prostor s jednoduchými svýslými stěnami. Pancéřování bylo slabé, nejsilnější bylo na čele, kde dosahovalo síly 6 mm, zadní a boční stěny byly silné pouhé 4 mm.

Vozidlo poháněl vzduchem chlazený 6válcový dieselový motor dvou typů, jeden dával 90 koní, ten později nahradila výkonnější varianta o síle 130 koňských sil. Převodovka byla vybavena osmi stupni pro jízdu vpřed a dvěma pro jízdu vzad. Obrněný transporér stál na podovzku, tvořeném na každém boku čtyřmi lisovanými celoocelovými pojezdovými koly se samostatným zavěšením, dvěma nosnými kladkami a hnacím a napínacím kolem. Osádku vozidla, jež dostalo označení Typ 1 Ho - Ki, tvořil jediný muž - řidič. Na lavice v přepravním prostoru se mohlo posadit až 12 plně vyzbrojených pěšáků. Vozidlo neneslo žádnou organickou výzbroj, přepravování vojáci však mohli využít dvou úchytů k lafetaci lehkých kulometů.

Výroba obrněných transportérů Typ 1 Ho - Ki se rozeběhla až v roce 1943, přičemž první vozidla dorazila k útvarům v Barmě a Číně na začátku roku 1944. Je zaznamenáno jejich nasazení, ovšem pouze v malém množství, i v bojích na Filipínách v roce 1945. Transportéry se ukázaly jako výkonné a dobře ovladatelné stroje. Plnily nejen úkoly přepravy pěchoty, ale i úlohu dělostřeleckých tahačů. Japonský průmysl však nebyl schopen vyrobit větší počet strojů, i tak ale přesný počet vyrobených exemplářů, není znám. Ho - Ki byl pro své kvality používán ještě dlouho po skončení 2. světové války. Obnovené japonské ozbrojené síly vyřadily poslední transportéry až hluboko v 60. letech.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt