Lehký tank typ 97 Te-Ke – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Lehký tank Typ 97 Te – Ke

Základní technické údaje: Typ 97 Te – Ke

Posádka: 2, hmotnost: 4 748 kg, rozměry: délka 3,680 m, šířka 1,800, výška 1,177, pohonná jednotka:  vznětový řadový 4válcový motor Ikega o výkonu 65 HP ( 47,8 kW ), výkony: nejvyšší rychlost na silnici 42 km/h, dojezd na silnici 250 km, pancéřování: 6 – 16 mm, výzbroj: kanon typ 94 ráže 37 mm nebo jeden kulomet ve věži ráže 7,7 mm

Tento lehký tank se poprvé objevil v roce 1937 a od roku 1938 byl pro japonskou císařskou armádu vyráběn sériově. Nejprve byl Te – Ke plánován jako průzkumné vozidlo, poté se však jeho role změnila. Stal se vozidlem pro podporu pěchoty. Tuto funkci plnil, dokud nepřítel neměl žádné tanky, nebo jich měl velmi málo. Jak u typu 95, tak u typu 97 byl ve věži samotný velitel ( obvykle ) přetížený úkoly.

Přes uvedenou nevýhodu se tento lehký tank stal jedním z nejdůležitějších japonských tanků a byl nasazen ve výzbroji po celou dobu 2. světové války. Pokud byl typ 97 nasazen na bojišti v Číně, neměl proti středním tankům M3 a M4 Sherman US Army žádnou šanci.

Je zajímavé, že v průběhu války přešly americké tanky při střelbě na japonské tanky k jinému typu munice a to od tankových granátů k trhacím střelám. Tankové granáty totiž mnohokrát prošly tenkým pancířem japonských tanků, a pokud přitom netrefily posádku, nebo nezasáhly nějaké životně důležité místo uvnitř vozidla, nezpůsobily žádné velké škody. Od typu 97 byly tanky doprovázeny obrněným transportérem pro převoz munice s obrněným přívěsem. Celkem se vyrobilo 616 kusů tohoto obrněného vozidla. Typ 97 Te – Ke byl použit pro ozbrojený průzkum, personální spojení a udržení bezpečnosti na dobytých územích.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt