Italské nákladní automobily – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Italské nákladní automobily

Základní technické údaje: OM Autocaretta

Hmotnost: 1 615 kg, rozměry: délka 3,80 m, šířka 1,30 m, výška 2,15 m, pohonná jednotka: 4válec OM Autocaretta 32 o výkonu 21 koní ( 15,7 kW )

Mnohé užitkové automobily italské armády byly starší konstrukce, během výstavby italských ozbrojených sil se však podařilo dosáhnout určitého stupně standardizace. Největším dodavatelem nákladních vozidel pro armádu byl Fiat. Nákladními Fiaty byla vybavena většina dopravních jednotek. Vozidla jako Fiat TL37 4x4 měla široká kola s pneumatikami, se kterými zvládala obtížné terénní podmínky v Etiopii a Západní poušti. Zajímavým lehkým nákladním automobilem byl OM Autocaretta 32. Jeho uživatelé jej hodnotili velmi dobře, v používání ukořistěných vozidel pokračovali i britští vojáci.

Tento typ byl určen především pro horské operace. Měl vznětový vzduchem chlazený 4válcový motor a nezávislé zavěšení kol přední i zadní nápravy. Převodovka byla umístěna uprostřed vozu a přímo poháněla přední i zadní nápravu. Ve třídě středních nákladních automobilů převládal Fiat 38R 4x2 a Lancia 3 RO N s užitečnou hmotností 6 ½ tuny. Lancia se stala základem samohybného protiletadlového kanonu. Při startu se motor musel roztáčet klikou. Startovací setrvačník byl umístěn vpředu na klikovém hřídeli. Vozidlo poháněl dvoudobý motor Junkers. Fiat 633 BM byl konstrukční obdobou nákladních vozů Lancia.

Italové měli převážně lehké tanky, které se mohly přepravovat na ložné ploše Lancie 3 RO N. Pro přepravu tanků se používaly také přívěsy. Dalšími velmi rozšířenými typy byl Fiat 626BL, poháněný motorem o výkonu 62 k ( 46 kW ) a Fiat 665NL s pokrokovým řešením kabiny a užitkové nástavby. Italské nákladní automobily ve velkém rozsahu používali i Němci. Automobily sloužily téměř na všech německých frontách. V Lybyi se mohli Britové přesvědčit o vysokých kvalitách italských vznětových motorů. Vznětové motory nemají na rozdíl od zážehových karburátor, který se v prašném období často zanáší.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt