Renault UE Chenillette – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Renault UE Chenillette

Základní technické údaje: Renault UE Chenillette

Posádka: 2, hmotnost: prázdný 2 700 kg, rozměry: délka 2,690 m, šířka 1,700 m, výška 1,040 m, pohonná jednotka: 4válcový řadový vodou chlazený motor Renault o výkonu 38 HP ( 30 kW ), výkony: nejvyšší rychlost na silnici 33,5 km/h, dojezd na silnici 125 km, dojezd v terénu 60 km, brodivost: 0,4 m, užitečný náklad: 400 kg, pancéřování: 9 mm

renault ue chenillette.jpg

Renault UE bylo obrněné zásobovací vozidlo. V raných 30. letech minulého století provozovala francouzská armáda zásobování mechanizovanými prostředky a uvažovala i o obrněných automobilech, které by měly za úkol obstarávat doplňování zásob jednotkám na frontě. Podle britského tančíku Carden – Loyd a na základě jeho pojezdu zkonstruoval Renault typ UE, jenž byl v roce 1931 zaveden do sériové výroby.

Dva muži posádky seděli vedle sebe a měli k dispozici odklápěcí půlkulový kryt s průzory. Motor se nacházel mezi řidičem a spolujezdcem. Vzadu byl sklápěcí můstek, aby se vozidlo mohlo vykládat, aniž je posádka musela opustit. K vozidlu mohl být dodatečně připojen přívěs ,na jehož podvozek bylo možno nasadit pásy. Renault UE byl jako tahač používán k tažení protitankových nebo protiletadlových děl a většinou byl neozbrojený.

Wehrmacht ukořistil 1 200 těchto vozidel a používal je částečně jako zásobovací vozidla nebo jako tahače pro protitanková děla ráže 37 mm. Při namontování děla ráže 37 mm na vozidlo tak vzniklo samohybné dělo, přičemž dělostřelec měl jako ochranu pouze štít kanonu. Pro policejné účely existovalo mnoho přestaveb s výzbrojí lehkých kulometů. V roce 1944 nařídil Rommel vybavit stávající tahače UE rámy pro čtyři vrhače granátů kalibru 28 nebo 32 cm, které byly upevněny buď na stranách vozidla, anebo seděly na vaně podvozku.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt