Sisu A – 27 – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Sisu A – 27

 

Základní technické údaje: A – 27

 

Posádka: 4 , pohonná jednotka: dieselový motor Hercules o výkonu 75 k, pancéřování: 8 - 11 mm, výzbroj: kulomet L35/36 ráže 13,2 mm + dva kulomety L – 33/36 ráže 7,62 mm

První finské obrněné vozidlo domácí konstrukce vzniklo na základě specifikace ministerstva vnitra z roku 1936. Pro potřeby policejních jednotek měl vzniknout obrněnec, nesoucí kombinovanou kulometnou výzbroj. Vývojem a stavbou jediného požadovaného vozidla se zabývala státní automobilka Suomen Autoteollisuus Ltd., která dokázala stroj předat policii již v roce 1937.

Konstruktéři použili řady vhodných dovážených komponentů. Základem se stal upravený podvozek dodaný firmou Crichton – Vulcan. Vozidlo poháněl dieselový motor, produkovaný firmou American Hercules Motor Corporation, který dával výkon 75 koňských sil. Automobil spočíval na dvounápravovém podvozku. Přední kola byla jednoduchá, zadní zdvojená.

Pancéřované plechy na stavbu korby byly dodány z Velké Británie. Ve Finsku byly nařezány a nýtovány na rám z ocelových profilů. Boky i čelní a zadní stěny byly skloněné pod různě ostrými úhly, které zvyšovaly pasivní ochranu vozidla. Na stropní pancéřové desce byla osazena plně otočná věž kónického tvaru, jejíž přední stěnu tvořil mohutný pancéřový štít. V něm byly lafetovány těžký kulomet L35/36 ráže 13,2 mm a lehký kulomet L – 33/36 ráže 7,62 mm. Další kulomet ráže 7,62 mm byl umístěn v čelní desce korby vedle stanoviště řidiče.

Finská policie automobil používala dlouhou dobu. Až v roce 1951 jej předala ministerstvu obrany. Armáda ho záhy nechala přestavět na autojeřáb. Obrněnec v nové roli působil až do roku 1962, kdy byl z výzbroje vyřazen. V současné době je vozidlo nejen plně funkční, ale hlavně bylo přestavěno zpět do své původní podoby a je možné ho shlédnout ve sbírkách muzea v Parole.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt