Velitelský vůz Tatra 82 – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Velitelský vůz Tatra 82

Základní technické údaje: Tatra 82

Posádka: 6, rozměry: délka 5,60 m, šířka 2,00 m, výška 1,95 m, hmotnost: 3 150 kg, pohonná jednotka: vzduchem chlazený plochý 4válec OHC o obsahu 2 494 cm3 ( 55 HP ), výkony: max. rychlost 65 km/h ( jako nákladní automobil 45 km/h ), dojezd 500 km, spotřeba paliva 35 litrů/100 km, obsah palivové nádrže 120 l, převodovka: 4 + 1 redukce, poháněná náprava: obě zadní, druh karosérie: otevřená nebo nákladní

Automobil konstrukce Ing. Hanse Ledwinky, byl vyráběn firmou Tatra a.s. pro stavbu automobilů a železničních vozů v Kopřivnici. Vozidlo bylo modifikací nákladního automobilu Tatra T – 82. Čtyřdveřový, šestimístný otevřený vůz měl sklápěcí plátěnou střechu. Páteřový nástavný rám byl tvořen centrální nosnou rourou s hnacím hřídelem a čelním diferenciálem, motor se spojkovou skříní, čtyřstupňovou převodovkou a dvoustupňovou přídavnou převodovkou byl s nosnou rourou pevně spojen. Na motoru byla uchycena tuhá přední náprava odpružená příčným listovým perem, na zadním konci nosné roury se nacházely dvě rozvodovky se dvěma páry výkyvných polonáprav hnaných zadních os, které byly rovněž odpruženy příčným listovým perem. Všechna kola byla zabezpečena hydraulickými brzdami. V letech 1935 – 1936 bylo pro československou brannou moc vyrobeno celkem 325 automobilů. Vůz se vyráběl až do roku 1939.

Vozidlo se používalo jako velitelský vůz, nebo lehký nákladní automobil. Ve verzi velitelského vozu disponoval šesti sedadly, v nákladní verzi pouze dvěma. Tatra 82 utáhla až 2,1 tuny. Vozidla disponovala navijákem s tahem do 2,5 tuny. Stejně jako velitelský vůz Praga AV i velitelský vůz Tatra 82 používala po okupaci Československa a vzniku samostatného slovenského státu slovenská armáda, jež je nasadila jak v polské kampani v září 1939 tak v roce 1941 v Sovětském svazu. Obě verze, tedy jak velitelský vůz, tak lehký nákladní automobil, měly stejné šasi. Změnou bylo to, že nákladní automobil měl zdvojené pneumatiky na zadních kolech. Šasi s centrálním nosníkem a výkyvnými poloosami.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt