Tatra 85 – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Tatra 85

Základní technické údaje: Tatra 85

Posádka: 2 až 3, rozměry: délka 7,30 m, šířka 2,35 m, výška 2,60 m, hmotnost: 7 700 kg, pohonná jednotka: vodou chlazený 4válec OHV o obsahu 8 143 cm3 ( 80 HP ), výkony: max. rychlost 60 km/h, dojezd 300 km, spotřeba paliva 45 až 50 litrů/100 km, obsah palivové nádrže 240 l, převodovka: 4 + 1 plus redukce, poháněná náprava: obě zadní, druh karosérie: nákladní, uzavřená kabina

Nákladní automobil konstruktéra Ing. Hanse Ledwinky, byl vyráběn firmou Tatra, akciovou společností pro stavbu automobilů a železničních vozů v Kopřivnici. Byl to dvoudveřový a třísedadlový vůz, vyráběný od března 1937 jako nákladní automobil s otevřenou valníkovou plošinou a od podzimu 1937 jako cisternový automobil, přičemž v létě 1938 byla zkoušena jeho verze pro rozstřikování speciálních bojových prostředků. Páteřový nástavný rám byl tvořen centrální nosnou rourou s hnacím hřídelem a čelním diferenciálem. Motor se spojkovou skříní, čtyřstupňovou převodovkou a dvoustupňovou převodovkou byl s nosnou rourou pevně spojen, na motoru byla uchycena tuhá přední náprava odpružená příčným listovým perem. Na zádním konci nosné roury se nacházela rozvodovka s párem výkyvných polonáprav hnané zadní osy, které byly rovněž odpruženy příčným listovým perem. Všechna kola byla zabezpečena hydraulickými brzdami.

Do podzimu 1938 obdržela československá armáda přes 50 vozů v nákladní a téměř 170 vozů v cisternové verzi. Vůz s valníkem byl používán, nejen jako klasický nákladní automobil, ale také jako dělostřelecký tahač. Vozidlo mělo nosnost 5 až 6 tun a utáhlo až 6 tun.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt