Praga RV – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Praga RV

Základní technické údaje: Praga RV ( rychlý vojenský )

Posádka: 2, rozměry: délka 5,69 m, šířka 2,00 m, výška 2,09 m, hmotnost: 3 810 kg, pohonná jednotka: vodou chlazený 6válec Praga SV o obsahu 3 468 cm3 ( 68 HP ), výkony: max. rychlost 70 km/h, dojezd 450 km, spotřeba paliva 35 litrů/100 km, obsah palivové nádrže 137  l, převodovka: 4 +1 redukce, poháněná náprava: obě zadní, druh karosérie: nákladní, uzavřená kabina

Praga RV byl nákladní automobil konstrukce a výroby automobilky Praga, jež byla součásti firmy Československá – Kolben – Daněk  v Praze. Byl to dvoudveřový a dvousedadlový vůz s otevřenou valníkovou plošinou, který byl vybaven tuhým žebřinovým rámem s výztuhami. Obě zadní hnané výkyvné nápravy byly odpruženy podélnými půleliptickými pery, přední řídicí výkyvná náprava byla odpružena zkrutovými tyčemi. Motor byl umístěn vpředu s čtyřstupňovou převodovkou se zpětným chodem a dvoustupňovou přídavnou převodovkou, rozvodovka se nacházela nad zadními nápravami. Obě zadní nápravy byly vybaveny dvojicí kol na každé straně, všechna kola byla zabezpečena hydraulickou brzdou, na poslední nápravě byla umístěna horská vzpěra pro zajištění vozidla při extremním stoupání.

Výroba byla zahájena na podzim 1934 a během tří let dosáhla počtu přes 3 000 vozů jak pro domácího zákazníka, tak pro Írán, Jugoslávii, Polsko, Rumunsko, Švédsko, Švýcarsko a Turecko. Československá armáda obdržela více než 2 000 kusů, z nichž 60 bylo v létě 1938 modifikováno na skříňový radiovůz pod označením Praga RVR. Jednalo se pravděpodobně o nejúspěšnější předválečný nákladní automobil firmy Praga. Jeho výroba skončila až roku 1953. Původně nebyl vyvinut jako vojenský, ale armáda ocenila jeho výborné jízdní vlastnosti a velkou spolehlivost. Během 2. světové války byl hojně využíván německou i slovenskou armádou. Motory, rozměry i vzhled vozů se lišily od série k sérii. Nosnost tohoto nákladního vozidla byla 2,5 až 3,0 tuny.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt