Leyland Hippo – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Leyland Hippo

Základní technické údaje: Leyland Hippo Mk 2 GS

Hmotnost: prázdná 8941 kg, s nákladem 19 711 kg, rozměry: délka 8,31 m, šířka 2,46 m, výška 3,33 m, pohonná jednotka: vznětový 6válec Leyland typ L o výkonu 100 k ( 74,6 kW ), výkony: dojezd 837 km

Leyland Hippo byl projektován jako těžký nákladní vůz. Užitečná hmotnost vozidla s uspořádáním podvozku 6x4 dosahovala 10 tun. Vůz vstoupil do služeb armády v roce 1944 a své kvality dokázal při přepravě velkého množství vojenského materiálu v konečných fázích 2. světové války. Vozidla měla rozměrnou valníkovou nástavbu s vestavěnými podběhy kol, což umožnilo poněkud snížit nakládací výšku. To bylo v době války důležité, neboť vysokozdvižné vozíky byly vzácné a většina nákladů se na vozidlo podávala ručně. Přepravovaný materiál před nepřízní počasí chránila plátěná střecha. Původní provedení Hippo Mk.I vycházelo z předválečného komerčního typu s otevřenou kabinou s plátěnou střechou a pevným předním sklem.

Hippo Mk.II měl celoocelovou kabinu, měl na zadní nápravě dvě samostatná kola. Hippo Mk.II A používal dvoumontáž s pneumatikami 10 – 50 – 22. Určitou nevýhodou vozidel s dvoumontáží bylo, že musela vozit dvě záložní kola různých rozměrů, jedno pro přední a jedno pro zadní nápravu. Je úžasné, že některé automobily Hippo sloužily ještě v 80. letech. Kromě vozidel s valníkovou nástavbou vznikly i verze s rozměrnou skříňovou nástavbou a několik typů vozidel s rozkládací nástavbou. Jejich boční panely byly vodorovně rozděleny, horní část se vyklápěla nahoru a rozšiřovala tak střechu, zatímco dolní část zvětšovala podlahu a tím také pracovní plochu kolem instalovaných strojů. Několik takových vozidel postavených vedle sebe mohlo vytvořit jednu větší polní dílnu.

Dodávkové automobily sloužily též jako fotografické laboratoře pro vyvolávání fotografií. Vezly zvětšovací přístroje, opravovací přístroje pro kopírování originálních filmů na nové filmy, rotační ofsetový tiskařský stroj a fotomechanický typ s rotační ofsetovou tiskárnou. Nechyběly zde samozřejmě pracovní stoly a schránky na desky. Vstup do všech těchto částí byl dveřmi v zadní stěně. Kvůli délce nástavby se rezervní kolo přemístilo z prostoru za kabinou pod zadní část nástavby. Po válce na podvozku Leylandu Hippo vznikla cisternová verze pro přepravu paliva AVTUR s cisternou o objemu 9 092 litrů a automobilové jeřáby Coles Mk.VII a Neal QMC.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt