Bitevní tank Cruiser Mark I a IX – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Bitevní tank Cruiser Mark I a IX

Základní technické údaje: Cruiser Mark I a IX

Posádka: 6, hmotnost: 13 013 kg, délka 5,790 m, šířka 2,490 m, výška 2,640 m,  pohonná jednotka: vodou chlazený řadový 6válec AEC o výkonu 150 HP ( 110,4 kW ), výkony: max. rychlost na silnici 40 km/h, v terénu 24 km/h, dojezd na silnici 240 km, brodivost 0,8 m, pancéřování: 6 – 14 mm, výzbroj: kanon ráže 40 mm + dva kulomety ráže 7,7 mm

Cruiser_Mk_I.jpg

První v řadě rychlých pohyblivých Cruiserů neboli rychlých bitevních tanků byly Mark I a IX. Tyto tanky byly v polovině 30. let za finančních omezení konstruovány firmou Vickers – Armstrong a měly příliš tenké pancéřování. Rovněž z hlediska tvaru byly nešikovné, aby přestály bojové podmínky.

Zajímavé byly dvě kulometné věže nalevo a napravo od stanoviště řidiče s kulometem ráže 7,7 mm. Tyto věže se však vzhledem ke svým hranatým tvarům ukázaly pro střelce jako smrtelně nebezpečné. Když byl v roce 1937 Mark I zaveden do sériové výroby, byl hydraulický pohon otáčení věže již značně pokročilý, rovněž i bojový prostor byl vybaven ventilátorem pro odvětrávání.

Pojezd byl robustní a zajišťoval dobrou průjezdnost  terénem. Později byl v pozměněné formě převzat do tanku Valentine. Bitevní tank A IX však nebyl žádný úspěch a po vyrobení 125 strojů byla jeho výroba zastavena. Poslední A IX byly nasazeny v roce 1941 v severní Africe.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt