Obrněný automobil Rover – Druhá světová válka – druhasvetova.com

Obrněný automobil Rover

 

Základní technické údaje: Rover

 

Posádka: 2 + 3 pasažéři, hmotnost: 5,45 t, rozměry: délka 6,12 m, šířka 2,31 m, výška 2,13 m, pohonná jednotka: kapalinou chlazený 8válec Ford o výkonu 95 k, výkony: max. rychlost 72 km/h, pancéřování: čelní 15 mm, boční a zadní 8 mm, výzbroj: různá ( lehké i těžké kulomety )

 

 

Australská vláda řešila akutní nedostatek veškeré obrněné techniky vedle ambiciózního programu vývoje křižníkového tanku Sentinel i uvolněním prostředků na přípravu domácího lehkého obrněného automobilu. Projektové práce se rozeběhly v roce 1941, vozidlo bylo označováno jako Australské lehké obrněné vozidlo a dostalo bojové jméno Rover. Hlavním dodavatelem se stala australská pobočka firmy Ford, na jejíž podvozek Ford F60L s motorovou skupinou se montovala pancéřovaná korba, kterou dodával podnik Ruskin Motor Bodies.

Vozidlo spočívalo na terénním podvozku 4 x 4, nesoucím jednoduchou, shora otevřenou korbu, spojovanou částečně nýtováním a svařováním. Všechny stěny byly výrazně zešikmené, čímž se konstruktéři snažili zvýšit odolnost proti nepřátelským projektilům. Motor v přední části trupu byl 8válec Ford o výkonu 95 koní, chlazený kapalinou. Manuální převodovka byla vybavena čtyřmi stupni pro jízdu vpřed a jedním zpátečním.

Posádka se skládala z řidiče a velitele, sedících v kabině v přední části. Za nimi se nacházel bojový prostor pro další tři muže. Výzbroj byla velmi různorodá. Zpravidla jí tvořily těžký kulomet Vickers a lehký Bren, oba ráže 7,7 mm. Některé stroje nesly na přední hraně bojového prostoru další dvojici Brenů, určených jako protiletadlové zbraně. Výroba se rozběhla v březnu 1942 a pokračovala až do října 1943. Za toto období bylo vyrobeno celkem 238 vozidel. Montáž probíhala ve firmě Ruskins Motor Body Works v Melbourne. Obrněnce dodala ve třech mírně se lišících sériích. Prvních 40 kusů bylo postaveno na prodlouženém podvozku vozů vzor 1941, dalších 92 na kratším šasi vzoru 1942 a zbylých 106 rovněž na vzoru 1942, ovšem s tlumiči převzatými od vzoru 1941. Vzhledem k nouzovému charakteru obrněnců Rover byla vozidla určena především k obraně domácího území a nikdy Austrálii neopustila. Koncem války již sloužily výhradně k výcvikovým účelům. Z výzbroje byly vyřazeny do konce roku 1945.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt