Oradour-sur-Glane – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Oradour – sur – Glane

Zodpovědnost: Německo

Místo: Oradour – sur – Glane ( Francie )

Doba: červen 1944

( Oradour – sur – Glane po řádění příslušníků 2. tankové divize SS Das Reich )

Oradour – sur – Glane leží 22 kilometrů severozápadně od Limoges. Vesnici, válkou do té doby téměř nedotčenou, dne 10. června 1944 kolem 14. hodiny přepadla 3. rota pluku Der Führer, který byl součástí 2. tankové divize SS Das Reich. Několik esesáků střílelo mužské obyvatele vsi po stodolách a obytných domech, ostatní zatím do kostela nahnali na 500 žen a dětí a budovu zapálili. Pak vojáci táhli vesnicí a plenili, podpalovali dům za domem a zvečera Oradour opustili.

Jejich řádění padli za oběť 642 obyvatelé, pouhých 52 z nich se podařilo identifikovat, jen 36 lidem se podařilo uprchnout. Z německé strany se masakr oficiálně vydával za zákrok proti údajným skladům zbraní francouzského hnutí odporu a odvetu za záludné partyzánské útoky na divizi, jež se přesouvala na invazní frontu do Normandie. Soudnímu stíhání pachatelů zabránil Hitler. Po válce se podařilo odsoudit už jen 21 aktérů masakru, posledního z nich v roce 1983 ve východním Berlíně. Trosky Oradouru zůstaly stát jako památník, obec byla nově vybudována nedaleko původní vsi.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt