Malmédy – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Malmédy

Zodpovědnost: Německo

Místo: křižovatka u Baugnez, Ardeny

Doba: prosinec 1944

Malmédský masakr.jpg

( Americký voják si prohlíží těla jeho povražděných spolubojovníků )

Dne 17. prosince 1944 probíhala rozsáhlá německá ofenzíva v Ardenách, během které mimo jiné došlo ke střetu jednotek 6. tankové armády SS s nepočetným americkým průzkumným batalionem, který byl po krátkém boji poražen a odzbrojen. Jeden z vojáků, který celý následující masakr přežil, Charles During vypověděl, že jeden z důstojníků SS vystřelil po jejich zdravotníkovi a ještě jednom muži stojícím vedle něho. Ostatní němečtí vojáci prý ihned také zahájili palbu a pozabíjela na 71 neozbrojených zajatců stojících na malém poli.

Důstojníci SS se bránili tvrzením, že se několik Američanů snažilo nenápadně ukrást zbraně a zaútočit. Reakcí na masakr bylo nařízení všem spojeneckým armádám střílet okamžitě všechny příslušníky SS, které se podaří zajmout. Joachim Peiper, který velel bojové skupině nesoucí jeho jméno, byl po válce odsouzen k trestu smrti, jenž mu byl v roce 1948 zmírněn na doživotí. V roce 1956 byl propuštěn. Byl zavražděn v roce 1976 ve Francii, kde žil pod jiným jménem. Dodnes není celá záležitost stoprocentně vyřešena stejně jako události týkající se Peiperovy smrti.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt