Babij Jar – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Babij Jar

Zodpovědnost: Německo

Místo: Kyjev

Doba: září 1941

Babi Jar.jpg

( Masakr kyjevských židů byl strašný – během několika dní jich bylo pozabíjeno na 200 000  )

Zatímco německá armáda dobyla Kyjev a pomalu se chystala pronikat dál do srdce Sovětského svazu, dorazily na místo Einsatzgruppen, jejichž úkolem bylo po obyčejných vojácích co nejdříve vyčistit nově získané území od nežádoucích lidí a to převážně židů, náboženských představitelů a samozřejmě nebezpečné inteligence. Celý Kyjev zaplavily plakáty, že se všichni židé mají dostavit 29. září 1941 na předem určené místo ( nedaleko hřbitovů ) a přinést si s sebou všechny osobní dokumenty a osobní majetek včetně šperků a peněz.

Zatímco některým židům se podařilo během bojů prchnout z města a jiní se raději nechali dobrovolně naverbovat do Rudé armády, přesto tu zůstalo mnoho lidí, kteří si mysleli, že budou deportováni do pracovních táborů. Žádného z nich nenapadlo, co je toho slunného dne čeká. Skutečnost totiž byla naprosto jiná. Židé byli po skupinách nastrkáni do ohromných předem vykopaných jam a tam stříleni. Celý masakr trval dva dny a po celou dobu nad Kyjevem létala letadla, aby přehlušila ostrou neustále se opakující střelbu. Za tyto dva dny bylo popraveno 33 771 lidí a celková bilance několikadenní čistky se blížila číslu 200 000. Přestože se vedení německé armády snažilo celý masakr ututlat, svět se o něm dozvěděl paradoxně od příslušníků Einsatzgruppen, na které bylo i tohle příliš silným a odporným zážitkem. Díky Stalinově diktatuře se o masakru příliš nemluvilo a pomník jeho obětem byl vybudován až v roce 1976.

 

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt