William H. Dukerman – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

William H. Dukeman 3. 9. 1921 - 5. 10. 1944

William „Buddy“ Dukeman se narodil Gertrudě a Williamu Dukemanovým 3. září 1921 ve Strasburgu ve státě Colorado. Měl tři bratry a sestru. V roce 1929 se rodina Dukemanových stěhuje do městečka Keenesburg, kde William dokončí základní vzdělání.

V létě 1939 se rozhodne procestovat Spojené státy. Spolu se třemi svými přáteli zamíří na jihozápad. Po další tři roky do března 1942 William pracuje v Albuquerque v Novém Mexiku, živý se různými podřadnými pracemi, nakonec je nucen zavolat své sestře Mildred do Wyomingu, zda by mu pomohla najít práci. William je na tom finančně tak špatně, že mu sestra dokonce musí poslat peníze na cestu.

V roce 1942 začíná pracovat pro manžela své sestry v betonářské společnosti Wilson Brothers Sand & Gravel ( firma existuje dodnes ). V létě téhož roku se ale „Buddy“ vydává opět „do světa.“ Spolu s přítelem Everettem Grayem odjedou do Californie. Zde se 22. srpna poté, co se dozví o jednotkách výsadkářů, dobrovolně hlásí do jejich řad. Důvodem je především fakt, že právě příslušníci výsadkových vojsk, si vydělají měsíčně o 50 dolarů více, než „obyčejná“ pěchota. Po přijetí jsou oba přeloženi do tábora Toccoa v Georgii, kde se stávají příslušníky roty E 2. praporu 506. výsadkového pluku formující se 101. výsadkové divize.

Po absolvování náročného výcviku, včetně cvičných seskoků ve Fort Benningu a kurzu taktiky v Camp Mackall se v červnu 1943 s celou divizí přesouvá do námořních loděnic v New Yorku, odkud zamíří do britského Liverpoolu. Na britských ostrovech podstupuje další fázi výcviku připravující vojáky k invazi do západní Evropy.

6. června 1944 vyskakuje William Dukeman do francouzské Normandie. Přestože je brzy po seskoku zraněn střepinami do krku a brady, pokračuje ve službě, zúčastní se např. dobytí i ubránění městečka Carentan. Po zabezpečení předmostí jsou američtí výsadkáři z Normandie staženi zpět do Anglie. Williamův přítel Everett Gray se tam ovšem již nevrátí. Umírá v těžkých bojích na předmostí.

William Dukeman si svůj druhý bojový seskok připisuje 17. září 1944 v Nizozemsku. Jeho úkolem, respektive úkolem 101. výsadkové divize v rámci Montgomeryho operace Market – Garden, je osvobodit Eindhoven, obsadit zdejší mosty, jakož i mosty v Sonu a Veghelu. I když Američané své úkoly splní, operace končí spojeneckou porážkou a uváznutím ve statických bojích na tzv. „Ostrově“. Příslušník 1. čety William Dukeman, je 5. října 1944 během nočního přepadu německých pozic vedeného Richardem Wintersem na tzv. „Křižovatce“ u vesnice Opheusden nedaleko Randwijku, zasažen do hrudi německým puškovým granátem a zabit. Bylo mu 23 let. Následujícího dne podnikne rota E útok na německé pozice, při kterém jsou rozprášeny dvě roty příslušníků Waffen – SS. Tělo Williama Dukemana je poté pohřbeno na americkém válečném hřbitově v Margratenu v Nizozemsku.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt