Warren Muck – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Warren Muck 31. 1. 1922 - 10. 1. 1945

Warren Muck se narodil 31. ledna 1922 ve městečku Tonawanda ve státě New York. Již od mládí je velmi odvážný, což demonstruje tím, že jako malý chlapec přeplave řeku Niagara nedaleko světoznámých vodopádů, proud je zde velmi silný a chlapce mohl kdykoli strhnout. V rodném městě Warren absolvuje v roce 1942 střední školu a poté se v Buffalu dobrovolně hlásí do řad americké armády, konkrétně k výsadkovým jednotkám.

Je poslán do tábora Toccoa ve státě Georgia. Zde se stává příslušníkem roty E 2. praporu 506. výsadkového pluku 101. výsadkové divize, se zařazením do 2. čety, přičemž je určen jako obsluha minometu. Po absolvování náročného výcviku zamíří s divizí v roce 1943 do Velké Británie.

Po další zdánlivě nekonečné sérii zdokonalovacích a úmorných pochodových cvičení nastává 6. června 1944 den D. Warren Muck seskakuje se svými spolubojovníky do okupované francouzské Normandie. Po seskoku, který rozptýlil 101. výsadkovou divizi po celém poloostrově Cotentin, se Muck v husté krajině bocage ztratí a nějaký čas trvá, než se spojí s dalšími výsadkáři. Poté se zúčastní dobytí i ubránění důležité silniční křižovatky, městečka Carentan. V červenci 1944 se orli, jež během normanského tažení utrpěli značné ztráty, stahují k odpočinku a přeskupení do Velké Británie.

O dva měsíce později, 17. září 1944, absolvuje Warren Muck svůj druhý bojový seskok. Orlům je v rámci operace Market - Garden svěřen důležitý úkol, obsadit a udržet mosty v Sonu, Veghelu a osvobodit Eindhoven. Američtí výsadkáři úkol splní, ale následně budou zatlačeni na ústup silným útokem německých tanků a pěchoty ve městečku Nuenen východně od Eindhovenu. Tuto událost ukazuje jeden z dílů seriálu Bratrstvo neohrožených. Warren Muck se zde vyznamená, když pomůže rychle sestavit a k palbě uvést kulomet a rovněž jako minometčík zasypává německou pěchotu jednou střelou za druhou. Bohužel operace, která měla vést k průniku spojeneckých jednotek přes řeku Rýn a možná ukončit válku do konce roku 1944 skončí spojeneckou porážkou poté, co kapitulují jednotky britské 1. výsadkové divize v Arnhemu.

101. výsadková divize je následně stažena do Francie k doplnění prořídlých řad. Klid ale netrvá dlouho. Poté, co Němci v prosinci 1944 zahájí svou poslední ofenzívu na západní frontě, Wacht am Rhein, a silami tří armád zaútočí, je 101. výsadková divize 16. prosince urychleně přesunuta do Belgie. Důvodem proč jsou k obraně vybráni právě výsadkáři je fakt, že se nejen nacházejí poblíž, ale hlavně jsou vlastně zvyklí bojovat v obklíčení. Orli na místo určení, tedy do Bastogne a okolí, dorazí následujícího dne. Ihned se zakopávají a zřizují obranné pozice, rota E tak činí severovýchodně od Bastogne, nedaleko městečka Foy.

Bude to právě bitva v Ardenách, bitva o Bastogne, která se mnohým příslušníkům roty E, včetně veteránů z Toccoa stane osudnou. Během neustálých dělostřeleckých přepadů a mnoha útoků německé pěchoty a obrněných vozidel zde budou raněni, nebo padnou. Mezi mrtvými bude i seržant Warren Muck. 10. ledna 1945 zasáhne jeho kryt přímým zásahem jeden z nepřátelských dělostřeleckých granátů a 23letý Warren bude na místě roztrhán. Spolu s ním umírá i jeho dobrý kamarád a další veterán z tábora Toccoa Alex Penkala. Ostatky Warrena Mucka byly pohřbeny na lucemburském hřbitově v Hammu.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt