Lynn Davis Compton – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

 

Lynn Davis Compton 31. 12. 1921 - 25. 2. 2012

Jeden z nejslavnějších důstojníků roty E 2. praporu 506. výsadkového pluku americké 101. výsadkové divize, se narodil 31. prosince 1921 v californském Los Angeles. Buck je již od mládí velmi talentovaným sportovcem. Na californské univerzitě je dokonce jedním z nejlepších baseballových chytačů. Kromě tělesné zdatnosti paří i mezi nejlepší studenty, v roce 1940 se stává členem studentského klubu Fí Kappa Psí.

Již na univerzitě se zúčastní důstojnického kurzu a na konci roku 1943 vstupuje do řad armády Spojených států. Právě pro své tělesné i duševní schopnosti mu je nabídnut vstup do výsadkových jednotek, právem prezentovaných jako elitní formace. Compton neabsolvuje výcvik v táboře Toccoa v Georgii spolu s ostatními původními příslušníky roty E. K rotě se připojuje až krátce před dnem D 6. června 1944. Během něj se zúčastní slavného přepadu německé baterie 105 mm lehkých polních houfnic leFH 18 ráže 105 mm u Brécourt Manor. Pod velením Richarda Winterse zde američtí paragáni zlikvidují čtyři postavení nepřátelských houfnic pálících na invazní pláž Utah. Útok se stává učebnicovým přepadem opevněné nepřátelské pozice. Právě za úspěšné splnění tohoto úkolu je Compton jedním z dekorovaných. Obdrží Stříbrnou hvězdu.

Po úspěšném, ale těžkými ztrátami vykoupeném vítězství v Normandii, je spolu s ostatními spolubojovníky ze 101. výsadkové divize stažen do Velké Británie. V září 1944 následuje britským polním maršálem Montgomerym naplánovaná operace Market - Garden, tedy obsazení mostů v Nijmegenu, Eindhovenu a Arnhemu v Nizozemí. Troufalá akce skončí neúspěchem, i když americké výsadkové divize ( 82. a 101. hlavní cíle obsadí ), britské 1. výsadkové divizi je svěřen úkol obsadit dálniční most v Arnhemu, most, který je však příliš daleko. Spojenečtí výsadkáři opět utrpí těžké ztráty a válka pokračuje. Mezi raněnými je i Compton, kterého německé kulka zasáhne do zadnice tak nešťastně, že mu prostřelí obě půlky. Zranění však není nijak vážné. „Buck“ Compton se vyléčí právě včas, aby s rotou E a se všemi ostatními Křičícími orli zasáhl do bitvy v Ardenách.

Výsadkáři mají v následném boji jako standardní pěchota podpořit obranu životně důležité belgické křižovatky v Bastogne. Do belgických lesů kolem města nastupují bez těžkých zbraní, s nedostatkem střeliva a dalšího materiálu, oslabeni, bez hlavního velitele a mnozí v letních uniformách. Nadporučík „Buck“ Compton a jeho muži zde čelí neustálým dělostřeleckým přepadům nepřítele a mrazivému počasí. V seriálu Bratrstvo neohrožených je prezentováno, že „Buck“ utrpí nervový otřes poté, co německý dělostřelecký granát těžce zraní dva jeho podřízené a kamarády, seržanty Josepha ( Joe ) Toye a Williama Guarnera, kteří oba přichází o pravou nohu. Nebyla to pravda, sám Compton později napsal, že i když byl šokován hrůzou kterou spatřil, důvodem proč byl od roty E po prolomení obklíčení poslán na zotavenou byl těžký případ zákopové nohy, způsobený neustálým vlhkem a zimou v zákopech. Jediné co se mu v osudnou chvíli, když spatřil své těžce raněné kamarády honilo hlavou bylo to, jak se o ně postarat a také to, že asi nastal čas, kdy je Němci všechny zabijí. Bitva v Ardenách je posledním bojovým vystoupením vynikajícího a statečného důstojníka.

Po válce se Compton vrací do Spojených států a i když dostává nabídku na působení v baseballové lize, odmítá ji. Důvodem je to, že se chce stát právníkem. V roce 1946 ještě nastupuje k policii a stává se detektivem se specializací na vyšetřování domovních vloupání. O rok později se žení s Donnou Newmanovou se kterou adoptuje dvě děti. Od policie odchází v roce 1951. Poté se stává jedním z náměstků okresního prokurátora. Roku 1964 je povýšen na hlavního zástupce okresního prokurátora. Právě v době kdy působí jako právník, se mu podaří usvědčit z vraždy Roberta Kennedyho, mladšího bratra prezidenta Johna F. Kennedyho, Američana palestinského původu Sirhana Sirhana, který Kennedyho zastřelil v červnu 1968. Lynn Davis „Buck“ Compton je tehdejším californským guvernérem Ronaldem Reganem jmenován roku 1970 přísedícím u odvolacího soudu. Do důchodu odchází o 20 let později. Krátce po „Buckových“ 90. narozeninách, kterých se v lednu 2012 zúčastnili i herci ze seriálu Bratrstvo neohrožených, včetně Neala McDonougha, který si zahrál samotného Comptona, prodělá „Buck“ těžký infarkt. Statečný výsadkář, talentovaný sportovec a právník umírá o měsíc později, 25. února 2012, v domě své dcery v Burlingtonu ve státě Washington.

 

 

 

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt