John W. Martin 12. 5. 1922 - 26. 1. 2005
John W. Martin se narodil 12. května 1922 v Columbusu ve státě Ohio. Po vystudování základní školní docházky začíná, tak jako jeho otec, pracovat na železnici. Po vypuknutí války se příliš dlouho nerozmýšlí a v domovském Columbusu se dobrovolně hlásí k novému druhu vojsk americké armády, k výsadkové pěchotě.
Po přijetí je odeslán do výcvikového tábora Toccoa, kde je zařazen do stavu roty E 2. praporu 506. výsadkového pluku, jenž se v červnu 1943, těsně před odesláním do Velké Británie, stává součástí 101. výsadkové divize. John je vzhledem ke svým vůdcovským kvalitám brzy povýšen na seržanta. Během výcviku se také žení s dívkou jménem Pat. Za svědka mu jde další z paragánů William Guarnere. Po dokončení výcviku zamíří s divizí lodním transportem z New Yorku do britského Liverpoolu. V Anglii se zúčastní vzpoury poddůstojníků proti veliteli roty E Herbertu Sobelovi.
Již od výcviku je John Martin svými spolubojovníky označován jako samotář. Nicméně je na něj vždy spolehnutí a v boji ho chce mít každý po svém boku. 6. června 1944 vyskakuje v rámci operace Overlord do Němci okupované Normandie, zde se zúčastní těžkých bojů, mj. o městečko Carentan. Poté co je 101. výsadková divize kvůli odpočinku a doplnění prořídlého stavu stažena zpět na britské ostrovy, se u Johna projeví krátký nervový otřes z prožitých událostí. Jako příslušník 1. čety je v šoku z toho, že polovina jejích mužů již nežije. Protože je přesvědčen že válku nepřežije, odjede během dovolené s Williamem Guarerem do Skotska kde si nechá udělat tetování i přesto, že mnohokrát předtím prohlašoval, že si nenechá své tělo nikdy zohyzdit podobnými nesmysly.
17. září 1944 si John a většina orlů připisují druhý bojový seskok. V rámci operace Market - Garden seskakují v Nizozemsku. Úkolem tří výsadkových divizí ( americké 82. a 101. a 1. britské ) je obsadit několik mostů, přes které by mohly přejet útvary XXX. britského sboru a po překonání hlavního cíle, tedy dálničního mostu v Arnhemu klenoucího se nad Rýnem, vniknout do průmyslového Porúří. Jeho vyřazením by podle tvůrce operace, britského polního maršála Bernarda Montgomeryho, mohlo dojít k německé kapitulaci ještě do konce roku 1944. John Martin se s 2. praporem 506. výsadkového pluku zúčastní postupu do Eindhovenu. Orli poté postoupí na východ k městečku Neunen. Možná to bude právě seržant Martin, kdo jako první spatří nepřítele. Celá událost je natočena v jednom z dílů seriálu Bratrstvo neohrožených. Ve stohu slámy si všimne zamaskovaného německého obrněnce a i když včas varuje velitele britského tanku o jeho přítomnosti, poté co Němci ( 107. tanková brigáda ) zahájí nenadálý protiútok, bude většina britských doprovodných tanků zničena. Orli se budou muset z Neuenu a nejen zněj po značných ztrátách rychle stáhnout. Operace Market - Garden nakonec skončí spojeneckou porážkou.
Po statických bojích v Nizozemí, které se protáhnou až do října 1944 je 101. výsadková divize stažena do severovýchodní Francie. 16. prosince 1944 se však její příslušníci opět vydávají na pochod. Důvodem přesunu je německá operace Wacht am Rhein, tedy poslední pokus nacistické Třetí říše zvrátit průběh války na západní frontě. Silami tří armád ( 5. tankové, 6. tankové SS a 7. polní ) Němci útočí přes slabě bráněné belgické Ardeny. Orli dorážejí na místo svého možná nejslavnějšího působení, k Bastogne, 17. prosince 1944 a ihned se zakopávají. Rotě E je určen obranný úsek v lesích severovýchodně od této důležité silniční křižovatky. Až do ledna 1945 zde John Martin a jeho spolubojovníci čelí neustálému dělostřeleckému ostřelování a výpadům německé pěchoty a tanků. Po prolomení obklíčení silami 3. armády generála Pattona, zahájí Američané protiútok. 2. prapor 506. výsadkového pluku ve spolupráci s útvary 3. praporu dobude městečko Foy.
101. výsadková divize je po skončení bitvy v Ardenách nasazena v Alsasku. Rota E se zúčastní bojů v Haguenau, kde po úspěšném přepadu německého velitelství přes řeku Moder dojde ke známému incidentu, kdy opilý vojín Roy Cobb napadne svého velitele poručíka Foelyho. Až nabitá, namířená a odjištěná pistole Johna Martina opilého výsadkáře přesvědčí, aby se uklidnil. V seriálu Bratrstvo neohrožených je natočeno, že výpad přes řeku vedl právě John. Ve skutečnosti ale přepadu německého velitelství velel seržant Kenneth Mercier a John se ho pravděpodobně vůbec nezúčastnil.
2. dubna 1945 se orli znovu přemisťují, tentokráte již přímo do Německa. V Bavorsku je John svědkem obsazení Berchtesgadenu i Führerova Orlího hnízda na Obersalzbergu. Zklamán tím, že nebyl povýšen na důstojníka, předstupuje během okupační služby v Rakousku před lékařskou komisi, která má rozhodnout o jeho předčasném propuštění z armády. John si stěžuje na bolavé klouby v kolenou. Nakonec dosahuje svého a je ze zdravotních důvodů z armády předčasně propuštěn. Po návratu do Spojených států vystuduje státní univerzitu v Ohiu a vrátí se ke svému povolání na železnici. Později se stěhuje do Phoenixu v Arizoně, kde si zakládá stavební firmu. Do penze odchází jako milionář. John Martin, jenž se objevil v několika dílech slavného seriálu, umírá 26. ledna 2005 ve věku 83 let.