James W. Miller – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

James W. Miller 11. 4. 1924 - 20. 9. 1944

James Miller se narodil Clarance a Holcombovi Millerovým 11. dubna 1924 ve městečku Wabash ve státě Indiana do početné rodiny se 13 dětmi. Základní i střední školu dokončuje v rodném městě. V 18 letech se pak v prosinci 1942 na základně Bunker Hill dobrovolně hlásí do americké armády, do řad výsadkové pěchoty.

Po absolvování náročného výcviku je lodním transportem převezen do Velké Británie. Tam dorazí spolu se svými kamarády z výcviku Antoniem Garcíou, Lesterem Hasheym a Edwardem Heffronem 6. června 1944, jen nedlouho potom, co 101. výsadková divize zamířila v rámci operace Overlord do Němci okupované francouzské Normandie.

Po těžkých ztrátách, které orli ode dne D až do 9. července 1944 utrpěli a po zabezpečení normanského předmostí jsou staženi zpět do Británie. 12. července se James Miller a tři jeho nejbližší přátelé z výcviku stávají příslušníky roty E 2. praporu 506. výsadkového pluku v 1. četě seržanta Denvera Randlemana. Během jednoho z večírků 2. praporu dojde ke známé události ( natočené v seriálu Bratrstvo neohrožených ), kdy podnapilý Roy Cobb Millera slovně napadne kvůli ocenění jež má připevněné na uniformě. Jde o pochvalu, kterou 506. výsadkový pluk obdržel za své bojové výkony v Normandii. Miller se jich sice nezúčastnil, ale jako příslušník pluku na vyznamenání měl nárok. James Miller si ho i přesto sejme z uniformy a raději odejde. Faktem ovšem je, že ani Cobb se bojů v Normandii nezúčastnil. Ještě na palubě dopravního letounu v den D totiž utržil zásah střepinami od německého flaku a nebyl schopen vyskočit.

James Miller absolvuje svůj první a poslední bojový seskok 17. září 1944. Během operace Market – Garden je orlům svěřen důležitý úkol, osvobodit nizozemský Eindhoven a obsadit a udržet mosty v Sonu a Veghelu, jež jsou důležité pro rychlý postup britských obrněných jednotek. Orli své úkoly se zpožděním splní, úspěšně na ně navážou v severně ležícím Nijmegenu i příslušníci americké 82. výsadkové divize, Rudým ďáblům se však v Arnhemu povede obsadit jen jižní konec zdejšího dálničního mostu, jež je hlavním cílem Spojenců. Jednotky britského XXX. sboru generálporučíka Briana Horrockse, postupující po jediné silnici, později překřtěné na Pekelnou dálnici, však dorazí pozdě. Po protiútoku tankového sboru SS jsou Britové poraženi a jen 1. britská výsadková přichází o 8 000 mužů. K ústupu musí zavelet i Američané. 101. výsadková divize utrpí velké ztráty během protiútoku německých jednotek v Neuenu a jeho okolí, východně od Eindhovenu. A právě zde, pouhé tři dny po seskoku a po pouhých 2 měsících služby v Evropě, je James W. Miller ve věku 20 let zabit po výbuchu německého minometného granátu. Ze čtveřice přátel bude jediným, který se domů nevrátí. Jamesovo tělo je později převezeno zpět do Spojených států, spolu s ostatky dalších 152 padlých amerických vojáků z Indiany a s vojenskými poctami pohřbeno na hřbitově v rodném Wabash.

 

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt