Frank Perconte – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Frank Perconte 10. 3. 1917 - 24. 10. 2013

Frank Perconte, další ze slavných příslušníků roty E, se narodil 10. března 1917 v městečku Joilet ve státě Illinois. V roce 1935 ve svém rodném městě absolvuje střední školu a následně se kvůli doznívající velké hospodářské krizi stěhuje do Gary, kde začíná pracovat v ocelárně. 17. srpna 1942, osm měsíců po vstupu Spojených států do války, se v Chicagu hlásí k nové zbrani americké armády – výsadkové pěchotě. Je dokonce jedním z prvních čtyř mužů roty E 2. praporu 506. výsadkového pluku 101. výsadkové divize. Jako příslušník 1. čety se podrobí těžkému výcviku v táboře Toccoa v Georgii. Po výsadkovém kurzu ve Fort Benningu a doplňovacích kurzech v Camps Mackall a Shanks si na uniformu může připevnit vytoužená výsadkářská křidélka.

Právě někdy na konci výcviku se seznamuje s dívkou jménem Evelyn, kterou si po krátké známosti vezme za ženu. Ta následně porodí syna Richarda. Frank Perconte a celá 101. výsadková divize v roce 1943 zamíří na britské ostrovy, kde pokračují v přípravách na invazi do západní Evropy. 6. června 1944 vyskakuje Frank z dopravního letounu do Normandie. Účastní se zde těžkých bojů, mj. o silniční křižovatku Carentan, jejíž posádka v podobě německých výsadkářů, stojí v cestě spojení amerických invazních sil postupujících z pláží Utah a Omaha. Po dobytí města a následném odražení německého protiútoku, se 101. výsadková divize vrací 9. července 1944 zpět do Velké Británie k doplnění a odpočinku. Frank Perconte se mezitím stává majitelem velkého množství náramkových hodinek, které s oblibou sbírá mrtvým Němcům. To je ostatně zobrazeno i v seriálu Bratrstvo neohrožených.

17. září 1944 v rámci operace Market – Garden seskakuje poblíž nizozemského Eindhovenu. Operace, jež má podle svého strůjce, britského polního maršála Bernarda Montgomeryho po vstupu do Porúří, průmyslového srdce Německa, ukončit válku do konce roku 1944, však končí spojeneckou porážkou. Perconte přežije i své druhé bojové nasazení bez sebemenšího škrábnutí a to i po praktickém útěku jednotek 506. výsadkového pluku z městečka Nuenen, severovýchodně od Eindhovenu, kde se orli stanou terčem soustředěného útoku německých obrněných jednotek.

16. prosince 1944 vyráží 101. výsadková divize posílit obranu belgického města Bastogne. Tato silniční křižovatka, z níž vedou silnice všemi směry, se stává důležitým americkým opěrným bodem, který stojí v cestě rychlému postupu formací 5. tankové armády generála Hasso von Manteufella. Značně oslabená 101. dorazí do města o den později a její příslušníci se ihned začnou zakopávat především v hustých, zasněžených lesích severně od Bastogne, proti městečku Foy. Zde jsou denně vystaveni nepřátelské dělostřelecké palbě, k ní se přidávají útoky německé pěchoty a tanků. Orli a celá americká posádka však obléhání odolají a poté, co se k nim přidají útvary 3. armády generála Pattona, zahájí vlastní protiútok. Frank Perconte bude 13. ledna 1945 během dobývání Foy zasažen německým odstřelovačem. Utrpí na rotu E poměrně „obvyklé“ zranění, bude zasažen do zadnice.

Po ošetření a krátkém odpočinku se po několika dnech vrací v Haguenau k rotě E. Zúčastní se několika průzkumných výpadů a 2. dubna 1945 vyráží s útvary 101. výsadkové divize do Německa. Rota E se následně zúčastní obsazení Berchtesgadenu a Hitlerova Orlího hnízda. Perconte, který demobilizuje mezi prvními příslušníky roty E ( důvodem je to, že je ženatý a má dítě ), se po válce vrací zpět do rodného Joiletu, kde se usadí s rodinou a pracuje jako pošťák. Držitel mnoha vyznamenání, např. Bronzové hvězdy a Purpurového srdce, se během natáčení televizní série Bratrstvo neohrožených spřátelí s jeho seriálovým představitelem hercem Jamesem Madiem. Frank Perconte umírá 24. října 2013 v Joiletu ve věku 96 let.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt