Edward Heffron – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Edward Heffron 16. 5. 1923 - 1. 12. 2013

Edward „Babe“ Heffron se narodil vězeňskému dozorci Josephovi a Anně Heffronovým 16. května 1923 ve Filadelfii ve státě Pensylvánie do rodiny s irskými kořeny. Měl tři bratry a sestru. Během velké hospodářské krize zanechává studia na střední škole a začíná pracovat v loděnicích v New Yorku, kde se podílí na stavbě nových plavidel amerického námořnictva. Vzhledem ke své profesi mu je udělena výjimka k odvodu do armády, on se však, možná i pod dojmem faktu, že jeho přátelé i bratři již narukovali, dobrovolně hlásí do řad výsadkové pěchoty.

Stává se tak 7. listopadu 1942 kdy vstupuje do náborové kanceláře v domovské Filadelfii. Je přijat a po dva roky pak podstupuje náročný výcvik. Jako kulometčík se stává příslušníkem 101. výsadkové divize. V červenci 1944, kdy již orli svádí těžké boje na normanském předmostí a následně se stahují zpět na britské ostrovy, se „Babe“ stává jedním z nováčků doplňujících prořídlé řady roty E 2. praporu 506. výsadkového pluku. Velmi rychle se spřátelí s ostřílenými veterány, především s Williamem Guarnerem.

Edward Heffron se poprvé dostává do boje v září 1944, kdy spolu se zbytkem 101. výsadkové míří v rámci ohromné letecké flotily do okupovaného Nizozemí. Montgomeryho operace Market – Garden, ač se zpočátku pro Spojence vyvíjí dobře, je záhy zastavena protiútokem německých obrněných jednotek. Orli musí rychle ustoupit poté, co se v Neunenu, východně od Eindhovenu, stanou terčem protiútoku útvarů německé 107. tankové brigády. Během boje je zraněn jeden z Edwardových nejbližších přátel J. D. Henderson, který je později převezen zpět do Států. 101. výsadková divize se v Nizozemí „zdrží“ až do podzimu 1944.

V polovině prosince téhož roku, po zahájení německé ofenzívy přes Ardeny, je „Babe“ Heffron se svými spolubojovníky přesunut ze severovýchodní Francie k belgickému Bastogne. Do obklíčení nastupují orli bez zásob, munice, těžkých zbraní, hlavního velitele a mnozí v letních uniformách. Edward zde během jedné z hlídek přichází o dalšího přítele se kterým absolvoval výcvik. John Julian je 1. ledna 1945 zasažen německým kulometem do krku ( událost je natočena v seriálu Bratrstvo neohrožených ). Edward, jenž se jakožto kulometčík hlídky nezúčastní, se na místo přepadu vydá poté, co uslyší volání o pomoc seržanta Martina. Svého přítele se pokusí několikrát odtáhnout do bezpečí, ale to se mu nepodaří a Julian vykrvácí. „Babe“ bude smrtí přítele silně zasažen, již během výcviku si právě s Julianem a Hendersonem navzájem slíbili, že pokud v boji někdo z nich padne, ostatní se postarají o shromáždění osobních věcí a jejich odeslání příbuzným. Edward tak z trojice přátel zůstává sám. Z toho důvodu až do své smrti bude „Babe“ nenávidět první den nového roku.

Po bitvě v Ardenách je Edward povýšen na seržanta. S jednotkou vyráží 2. dubna 1945 do Německa. Podílí se na obsazení Berchtesgadenu a právě zde, během střežení jedné křižovatky, k jeho stanovišti přijede kolona 31 vozidel generála Theodora Tolsdorffa, velitele LXXXII. německého armádního sboru. Ten Heffronovi řekne, že hodlá kapitulovat, ale jen do rukou důstojníka. Kapitulaci tak následně podává poručíku Liptonovi ( i tato událost je natočena ve slavném seriálu ). Během okupace Rakouska, znuděný jednotvárnou službou, „Babe“ ještě s jedním výsadkářem ukradne sanitku. Když ale zjistí, že v ní zdravotníci přepravují nemocné dítě, rychle ji opustí.

Po návratu do Spojených států pracuje ve společnosti Publicker Industries, která se zabývá výrobou Whisky. V roce 1966 mění zaměstnání, pracuje jako kontrolor nakládky ve filadelfském přístavu a později úředník. Do důchodu odchází v roce 1993. Po celý život zůstanou s Williamem Guarnerem, jenž v Ardenách přišel o nohu, blízkými přáteli. William půjde Edwardovi na jeho druhé svatbě za svědka a stane se i kmotrem jeho dcery Patricie. Společně napíší knihu Brothers in Battle, Best of Friends: Two WWII Paratroopers from the Original Band of Brothers Tell Their Story. „Babe“ se objeví v několika dílech seriálu Bratrstvo neohrožených, kde veteráni vzpomínají na své působení během války. Navzdory tomu, že nikdy nedostudoval střední školu, je v roce 2013 jmenován čestným absolventem West Point High School ve West Point ve Virginii. Edward již tuší, že se blíží konci své životní pouti. Postěžuje si, že umírá v období, kdy přišel o tolik dobrých přátel a spolubojovníků. Edward „Babe“ Heffron umírá 1. prosince 2013 v Kennedyho nemocnici ve Stratfordu ve státě New Jersey ve věku 90 let.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt