Donald Brenton Hoobler – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Donald Brenton Hoobler 28. 6. 1922 - 3. 1. 1945

Donald Hoobler se narodil Kathryn a Ralphu Hooblerovým 28. června 1922 v Manchesteru ve státe Ohio. Měl sestru a bratra. Po absolvování Manchester High School v roce 1940 se hlásí ke službě v národní gardě. 15. října je přijat do jejích řad. O rok později musí z gardy odejít, důvodem je smrt otce. Donald se jakožto nejstarší ze sourozenců stává „hlavou rodiny.“

Kvůli tomu nemusí po vypuknutí války vstoupit do armády, Donald se však v létě 1942 i tak v náborové kanceláři v Portsmouthu dobrovolně hlásí k jednotkám výsadkářů. Je přijat a odeslán do Georgie a jejího výcvikového tábora Toccoa. Zde se stává příslušníkem 3. čety roty E 2. praporu 506. výsadkového pluku 101. výsadkové divize. Po dokončení výcviku, včetně seskoků ve Fort Benningu, se v roce 1943 s celou divizí přesouvá lodním transportem do Velké Británie.

Krátce před výsadkem do Normandie má možnost na letišti RAF Upottery vidět u jednoho z britských vojáků německou pistoli Luger P08, stane se doslova posedlým vlastnictvím této zbraně. 6. června 1944 vyskakuje nad Normandií a zúčastní se pak těžkých bojů na tamním spojeneckém předmostí. Již během tažení v Normandii je povýšen na desátníka. Po zabezpečení předmostí se se svými spolubojovníky vrací do Velké Británie.

17. září 1944 během operace Market – Garden Donald, stejně jako většina příslušníků 101. výsadkové divize, absolvuje druhý bojový seskok. Operace se zprvu vyvíjí dobře, 101. i 82. americká výsadková divize obsazují hlavní cíle v podobě mostů v Sonu, Veghelu a Nijmegenu, ale po německém protiútoku a kapitulaci britských Rudých ďáblů v Arnhemu, nakonec skončí porážkou. Donald Hoobler se po kvapném ústupu orlů z městečka Nuenen účastní pátrání po nezvěstném seržantu Denveru Randlemanovi, které je nakonec úspěšné.

101. výsadková divize je na podzim 1944 stažena do Francie k odpočinku. 16. prosince ale američtí paragáni opět vyrážejí do boje. Netuší, že je čeká snad jejich nejnáročnější tažení, jehož konce se mnozí nedožijí. Orli míří zrychleným přesunem do belgického Bastogne, kam dorazí už o den později. Tato silniční křižovatka je nesmírně důležitým strategickým bodem pro obě bojující strany. Němci ho potřebují získat pro urychlení svého postupu k Antverpám, Američané ho využijí jako trn vražený do paty 5. tankové armády generála Hasso von Manteuffela. Během zuřivých dělostřeleckých a minometných ostřelování, útoků jednotek Wehrmachtu, a v mrazivých podmínkách zasněžených Arden utrpí američtí výsadkáři velké ztráty. Donald Hoobler se konečně dočká své vytoužené Parabely. Během hlídky zpozoruje německou spojku jedoucí po lesní cestě na koni. Němce zastřelí, prohledá a najde svou kořist. Nicméně není pravdou, že Donald Hoobler umírá poté, co se střelí ukořistěnou zbraní. Tak je to alespoň prezentováno v seriálu Bratrstvo neohrožených. Donald vykrvácí 3. ledna 1945 ve věku 22 let poté, co si prostřelí stehenní tepnu vlastní pistolí. Nestává se tak během manipulace se zbraní, ale poté, co se s ní zachytí za ostnatý drát. Nezajištěná zbraň náhle spustí a způsobí Donaldovi smrtelné zranění.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt