Denver Randleman – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Denver Randleman 20. 11. 1920 - 26. 6. 2003

Mnohými čtenáři knihy Bratrstvo neohrožených i stejnojmenného seriálu nejoblíbenější příslušník roty E, Denver Randleman, se narodil 20. listopadu 1920 ve městečku Rector v Arkansasu. Během doznívající velké hospodářské krize odchází za prací až do dalekého Michiganu. V srpnu 1942 se dobrovolně hlásí do řad výsadkových vojsk. Je přijat a odvelen do tábora Toccoa v Georgii. Zde se stává příslušníkem 3. čety Sobelovy roty E 2. praporu 506. výsadkového pluku formující se 101. výsadkové divize. Po dokončení výcviku, včetně seskoků na základně ve Fort Benningu, je „Bull“ kvůli svým schopnostem povýšen na desátníka a stává se velitelem 3. čety.

V roce 1943 se přemisťuje se svými spolubojovníky do Velké Británie, kde výsadkáři podstupují další intenzivní výcvik. Randleman zde bude jedním z poddůstojníků, jež vedou vzpouru proti jejich veliteli, kapitánu Herbertu Sobelovi. Za trest je degradován, ale protože se již blíží den invaze do Francie, může u roty E, na rozdíl od jiných „vzbouřenců“ zůstat. Nicméně protest je nakonec úspěšný, protože Sobel je převelen od roty E. 6. června 1944 vyskakuje Denver Randleman z dopravního letounu do tmou zahalené Normandie. Přistane v koruně stromu a hned v příštích okamžicích je málem zabit německým vojákem, který ho spatří viset v padákovém postroji. Přiblíží se k němu a pokusí se ho bodnout bajonetem. Randleman se však nepříteli ubrání, připraví ho o zbraň a zabije ho. Následně v členité krajině Bocage zabloudí. S příslušníky roty E se nakonec shledává v Saint-Mere-Eglise. Poté se zúčastní dobytí Carentanu, kde odnese do bezpečí jednoho z výsadkářů, který po výbuchu přijde o nohu. Po odražení útoku 17. divize tankových granátníků SS Götz von Berlichingen a Fallschirmjägerů na město, je 101. výsadková divize v červenci 1944 stažena k odpočinku do Velké Británie. Denver je povýšen na seržanta.

17. září 1944 vyskakují orli, tedy i seržant Randleman během denního výsadku, v rámci operace Market - Garden do okupovaného Nizozemí. Jejich úkolem je osvobodit Eindhoven a především dobýt a udržet mosty v Sonu a Veghelu. Americkým výsadkářům se úkol zdaří. Pak ale narazí na protiútok jednotek německé 107. tankové brigády ve městečku Nuenen, východně od Eindhovenu. Zde bude „Bull“ zraněn po zásahu jednoho ze spojeneckých tanků. Randleman se před útočícími Němci ukryje do kanalizace, později se přesune do jedné ze stodol na kraji městečka. V noci ho překvapí farmář s dcerou, kteří vstoupí do stodoly. Ošetří ho, jenže než mohou odejít, venku zastaví německá hlídka pátrající v oblasti po Američanech. Jeden z Němců vstoupí do stodoly, kde dojde k boji na bodáky. Naštěstí právě přelétávající spojenecké letouny přehluší hluk zápasu a Randleman po krátkém boji Němce zabije. Následně se mu podaří uniknout a za svítání druhého dne narazí na průzkumný jeep a následně i na příslušníky jeho 3. čety, kteří se ho vydali hledat. Celá tato událost je věrně vylíčena v jednom z dílů seriálu Bratrstvo neohrožených.

Denver Randleman se po spojenecké porážce v operaci Market – Garden zúčastní v prosinci 1944 – lednu 1945 těžkých obranných bojů v belgickém Bastogne, následně se podílí na protiútoku proti městečku Foy. Během boje odnese do bezpečí svého spolubojovníka Franka Perconteho, který bude zasažen německým odstřelovačem do zadnice. Zúčastní se i bojů v okolí Haguenau.

Na jaře 1945 vyráží s rotou E a dalšími útvary 101. výsadkové divize do Německa. V bavorském Berchtesgadenu se podílí na obsazení Hitlerova Orlího hnízda. Jeho kamarádi postupně odjíždějí domů, „Bull“ však prozatím nedosáhl potřebného množství „bodů“ potřebných k návratu do Států. Poté, co jeden z opilých vojáků zastřelí několik britských vojenských policistů a těžce zraní veterána roty E seržanta Granta, vyráží Denver s Malarkeyem a s kapitánem Ronaldem Speirsem v jeho stopách. Podaří se jim ho najít a dopravit na velitelství roty E, kde je mnohými výsadkáři zbit. Spiers ho chce zastřelit, nakonec ho však předá vojenské policii. Nyní již rotný Denver Randleman se nakonec vrací domů až po kapitulaci Japonska.

Po válce vystuduje obchodní školu a ožení se se ženou jménem Vera. Manželům Randlemanovým se poté narodí dvě děti. „Bull“ pracuje jako prodejce pracovní a zahradnické techniky firmy Caterpillar a poté si zařídí stavební firmu. Střídavě žije v Louisianě a Arkansasu. Podle Richarda Winterse, jeden z nejlepších vojáků roty E, umírá 26. června 2003 ve věku 82 let.

 

 

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt