Darrel „Shifty“ Powers – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

 

Darrel „Shifty“ Powers 13. 3. 1923 - 17. 6. 2009

Darrel Powers se narodil 13. března 1923 ve městečku Clinchco ve státě Virginia. Již od mládí patří k jeho nejoblíbenějším koníčkům lov, ke kterému ho vede jeho otec. Sám „Shifty“ ( přezdívku získal již jako malý chlapec v baseballu ) se postupem času vypracuje na vynikajícího střelce, je schopen zasáhnout letící minci. Tyto jeho schopnosti se mu později během výcviku i v boji budou hodit. Powers absolvuje střední školu a následně navštěvuje strojnický kurz v Norfolku. Po něm nastupuje do loděnic v Portsmouthu.

14. srpna 1942 se v Richmondu dobrovolně hlásí k jednotkám výsadkové pěchoty. Je přijat a stává se příslušníkem roty E 2. praporu 506. výsadkového pluku 101. výsadkové divize. Výcvik prodělává v táboře Toccoa v Georgii. V roce 1943 se s jednotkou přesouvá lodním transportem z New Yorku do anglického Liverpoolu. Ve Velké Británii, v Aldbournu, podstupuje do června 1944 další zdokonalovací výcvik.

6. června 1944 vyskakuje v rámci operace Overlord do francouzské Normandie. Jednotky 101. výsadkové divize jsou během seskoku značně rozptýleny, „Shifty“ se krátce po přistání spojí s dalším veteránem z Toccoa Floydem Talbotem. K rotě E se Powers připojuje až krátce před útokem na důležitou silniční křižovatku Carentan. Po zabezpečení spojeneckého předmostí se s divizí stahuje na britské ostrovy.

Svůj druhý bojový seskok absolvuje 17. září 1944 během operace Market – Garden v okupovaném Nizozemí. Úkolem tří výsadkových divizí je obsadit a udržet důležité mosty v Eindhovenu, Veghelu, Sonu, Nijmegenu a Arnhemu, a udržet je do doby, než k nim prorazí divize XXX. britského sboru generálporučíka Briana Horrockse. Operace, i když zaznamená částečný úspěch, zejména v jižní části amerického operačního sektoru, nakonec skončí spojeneckou porážkou. „Shifty“ je v říjnu 1944 se svými spolubojovníky stažen k odpočinku do severovýchodní Francie.

Zhruba o měsíc později, po zahájení německé ofenzívy Wacht am Rhein v belgických Ardenách, je 101. výsadková divize převelena do městečka Bastogne a jeho okolí. Rota E se zakopává severovýchodně od města, proti Foy. Darrel Powers se v době neustálých německých dělostřeleckých přepadů a výpadů německé pěchoty vyznamená poté, co zúročí své schopnosti lovce. Nejprve s pomocí seržanta Carwooda Liptona objeví ukrytého německého odstřelovače, který již zabil tři americké výsadkáře, a střelou mezi oči ho zastřelí. O pár dní později si v lese na vzdálenost jedné míle všimne „stromu“, který tam ještě den předtím nestál. Upozorní na to své spolubojovníky. Paragáni si následně vyžádají dělostřeleckou podporu a zasypou „strom“ palbou. Z něj se vyklube německé předsunuté pozorovací dělostřelecké stanoviště. Jeho objevením a následným zničením, „Shifty“ zcela určitě zachrání spoustu svých spolubojovníků před smrtí, nebo zraněním.

Na jaře 1945 Darrel Powers zamíří s orli do Německa. Po německé kapitulaci se příslušníci 101. výsadkové divize postupně vrací domů. K návratu je potřeba určitý počet „bodů“. Příslušníci roty E zorganizují loterii, kterou však zmanipulují tak, že vítězem s právem odjet domů jako první, je právě „Shifty“. Muž, jenž nebyl nikdy během svého bojové nasazení zraněn, utrpí těžké zranění poté, co jeep, který ho přepravuje na letiště havaruje.

V nemocnicích ve Státech stráví mnoho času, propuštěn je až poté, co mezitím domů již dorazila většina jeho spolubojovníků z roty E. Po válce pracuje jako strojník ve firmě Clinchfield Coal Corporation a ožení se s dívkou jménem Dorothy. Darrel „Shifty“ Powers, který v poválečných letech trpěl depresemi, kterých se podle svých slov zbavil až po konzultacích během natáčení seriálu HBO Bratrstvo neohrožených, umírá v domovském Clinchco ve Virginii 17. června 2009 ve věku 86 let na rakovinu plic.

 

 

 

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt