Třída U a V – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Třídy U a V

Základní technické údaje: Třída V

Výtlak: 670 t na hladině a 740 t pod hladinou, rozměry: délka 62,79 m, šířka 4,88 m, ponor 4,72 m, pohon: dva diesely o výkonu 596,6 kW a dva elektromotory o výkonu 566,7 kW ( 760 HP ), dva hřídele, rychlost: 12,5 uzlu na hladině a 9 uzlů pod hladinou, dosah: 8 715 km při rychlosti 10 uzlů na hladině a 113 km při rychlosti 7 uzlů pod hladinou, výzbroj: jedno 76,2 mm dělo a čtyři 533 mm torpédomety ( všechny na přídi ) pro osm torpéd, posádka: 37 důstojníků a mužů

Úspěšné jednotrupové ponorky třídy U byly původně konstruovány jako neozbrojené cvičné cíle a měly nahradit zastaralou třídu H, byly jen o něco větší. V této podobě byly rozestavěny tři, ale protože Royal Navy nemělo moderní pobřežní ponorku, zdálo se výhodným upravit příď pro instalaci torpédometů. Zadní část trupu se strmě zužovala a plášť končil ještě před zádí, proto byla veškerá výzbroj umístěna na přídi. Čtyři torpédomety byly uvnitř tlakového trup a překvapivě byl plášť na přídi vyboulený pro další dva. To nebyl dobrý nápad, protože omezená konstrukční výška znamenala menší periskopovou hloubku, která spolu s nadměrným pláštěm na přídi jednak ztěžovala udržení ustálené hloubky a na hladině vytvářela výrazný tlakový hrb.

Po vypuknutí války bylo objednáno dalších 12 ponorek o 1,6 m delších pro zlepšení tvaru a uvolnění stísněného vnitřního prostoru. Většinou měly jen čtyři torpédomety. Následovalo dalších 34 člunů stejného typu, s vylepšeným tvarem a zvětšeným objemem palivových nádrží. Ponorky třídy U byly mimořádně obratné, ale měly omezenou hloubku ponoru a nízkou rychlost na hladině. Proto byla konstrukce znovu modernizována. Tentokrát byla doprostřed trupu vložena další sekce, aby byl získán prostor pro výkonnější stroje a trup byl překonstruován pro hloubku ponoru 91 m, místo 60 m u dřívějších člunů.

Pro urychlení výroby byla použita technologie celesvařovaných modulů. Tento pozdější typ byl znám jako třída V a bylo jich objednáno 33, ale dokončeno jen 21. Stojí za zmínku, že kromě dvou jednotek postavených v chathamské loděnici bylo všech 81 člunů postaveno ve dvou loděnicích firmy Vickers Armstrong v Barrow a Tyneside. Třídy U a V byly mimořádně vhodné do mělkých a ohraničených vod Severního a Středozemního moře, ale přes své úspěchy utrpěly 19 ztrát. Po skončení války ve Středozemním moři pro ně nebylo použití a mnohé byly přenechány jiným zemím, nebo se vrátily k cvičné roli.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt