Lewis Hyde Brereton, generálporučík – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Generálporučík Lewis Hyde Brereton 21. 6. 1890 – 20. 7. 1967

Lewis Brereton.jpg

Brereton se narodil v roce 1890 v Pittsburghu. Během 2. světové války velel na většině front leteckým a výsadkovým jednotkám. Byl v prvé řadě letcem a jako takový byl v roce 1941, když Japonsko pohrozilo válkou, jmenován velitelem amerického letectva na Dálném východě, které spadalo pod velení generála MacArthura. Bohužel však měl na Filipínách jen omezený počet bombardovacích letounů B – 17, z nichž Japonci většinu stihli zničit ještě na zemi.

Později byl převelen do Indie, stal se velitelem čerstvě založeného amerického letectva na Středním východě a musel shromáždit zásoby a dohlížet na výcvik nezkušených amerických pilotů a leteckých posádek. V říjnu 1942 byl poslán na africké bojiště, kde velel 9. americké letecké armádě a významně přispěl k ukončení tažení v Tunisku. V říjnu 1943 byl převelen do Velké Británie, aby tam přebudoval 9. leteckou armádu v mohutnou taktickou jednotku. Jeho síly napadaly před operací Overlord německou přepravní síť a útočily na mosty přes řeku Seinu, Oisu a Másu. V srpnu 1944 se stal prvním velitelem 1. spojenecké vzdušné výsadkové armády a zúčastnil se plánování operací a koordinace činností vzdušných výsadkových jednotek. Jednalo se o deprimující úkol, protože se například stalo, že poté, co naplánoval vzdušnou operaci, zjistil, že musí být zrušena, protože pozemní síly oblast shozu již obsadily.

Největší operace na jejímž plánování se podílel, byla operace Market Garden. Tři vzdušně výsadkové divize měly obsadit mosty a zajistit koridor pro útok britského XXX. sboru, jež postupoval přes Holandsko dále k řece Rýn. Americký výsadek byl úspěšný, ale britský nikoli a pro 1. britskou vzdušně výsadkovou divizi a samostatnou polskou parašutistickou brigádu se Arnhem stal noční můrou jako symbol ztracených příležitostí. Německé síly u Arnhemu byly vážně podceněny, což vedlo k těžkým ztrátám, které Britové a Poláci i přes hrdinný odpor přinesli. Generálporučík Lewis Brereton zemřel v roce 1967.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt