Jacob Devers, generálporučík – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Generálporučík Jacob Devers 8. 9. 1887 – 15. 10. 1979

Jacob Devers.jpg

Jacob Devers se narodil v Yorku v Pennsylvanii. Devers se v průběhu 2. světové války asi nejvíce zviditelnil, když byl v srpnu 1944 jmenován velitelem operace Dragoon ( spojenecké vylodění v jižní Francii ). Svou kariéru zahájil jako velitel obrněných sil a v roce 1943 byl jmenován velitelem amerických ozbrojených sil ve Velké Británii. Protože neměl dostatek zkušeností, působil od ledna 1944 na středomořském válčišti jako zástupce generála Maitlanda Wilsona.

Spojenci se o strategický postup tohoto tažení přeli, ale Britové nakonec ustoupili a souhlasili s vyloděním v jižní Francii a spojením s jednotkami operace Overlord v severovýchodní Francii. Devers byl zodpovědný za vylodění, k němuž došlo 15. srpna 1944. Jeho jednotky se u Montélimaru a Marseilles, kudy procházely, setkaly pouze s izolovanými ohnisky odporu. Americké jednotky postupovaly velkou rychlostí údolím řeky Rhony a s ostatními spojeneckými oddíly se spojily v září.

Devers poté velel 6. armádní skupině, tedy 7. americké a 1. francouzské armádě. Během německé ofenzívy v Alsasku, jež byla součástí útoku v Ardenách, tato armádní skupina úspěšně bránila Štrasburk a poté pronikla do jižního Německa, kde dobyla Mnichov a nakonec obsadila i Hitlerovo sídlo v Berchtesgadenu. Generálporučík Jacob Devers zemřel v roce 1979 ve Washingtonu.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt